Plesl: Nevím, jak chtějí studenti dělat novináře, když neví, co to znamená prodávat články

Babišův šéfredaktor  Jaroslav Plesl  (Repro ČT)

Babišův šéfredaktor Jaroslav Plesl | FOTO: Repro ČT

Základním předpokladem k tomu, aby novinář dělal dobře svoji práci, je to, aby pochopil, co to znamená prodávat svoje články. To si myslí šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl. Řekl to Janě Bobošíkové v rozhovoru na XTV. Internetové televizi, kterou mimo jiné platí Pražský hrad a o které Luboš Xaver Veselý tvrdí, že není jeho. Plesl však v rozhovoru řekl, že sedí v televizi Luboše Xavera Veselého a Bobošíková souhlasně kývala. Pojďme se ale podívat, co Babišův šéfredaktor prohlásil.

Na otázku, proč v době masivních demonstrací proti Zdeňku Ondráčkovi umístil na titulní stranu článek o autolékárničkách, odpověděl, že ho kritika nezajímá a že to vysvětloval studentům, kteří bohužel nechápou, co to znamená prodávat články.

Eric Drooker

„Já jsem to vysvětloval na jedné škole. A oni teda bohužel nechápou, co to znamená nakupovat inzertní prostor v televizi, abyste propagovala svoje noviny, a co to znamená prodávat svoje články, a jak si to dokázali smíchat dohromady, což teda nevím, jak chtějí dělat v budoucnu novináře,“ řekl doslova Plesl. Naprosto skandální slova. Jediné, co by se od Plesla mohli studenti žurnalistiky učit, je to, jak nikdy nedělat média.

Dále vysvětlil, že měl dlouho dopředu koupený inzertní prostor v televizi k propagaci tématu autolékárničky, které má podle Plesla velmi široký záběr, proto musel na titulní stranu dát autolékárničky. Proč ani na dalších pozicích na stránce, například otevírací fotce nebyla demonstrace, to už nevysvětlil. Několikrát důrazně a s úsměvem na tváři zopakoval, že jen on rozhoduje o tom, co bude na titulní straně.

A proč umístil na titulní stranu článek o plevelech na zahradě v době, kdy probíhaly demonstrace proti Marii Benešové? Opět prý šlo o marketing.

„Musím říct, že mě ta kritika vůbec nezajímá.“ A že ho ostatní novináři kritizují za to, že podlézá Babišovi? Prý jde o pouhý konkurenční boj. Zřejmě tak měl na mysli, že mu ostatní novináři závidí.

Není nic divného na tom, že se z MF DNES stalo to, co se z ní stalo. Směšná, ale nebezpečná hlásná trouba Andreje Babiše a jeho nástroj ke špinění a mediální likvidaci oponentů. Ostuda všech médií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]