Plný Václavák demonstroval proti Andreji Babišovi. Nejsme Agrofert, skandovali přítomní

AUTOR: Milion chvilek

Nejsme Agrofert, volalo plné Václavské náměstí, kam spolek Milion chvilek pro demokracii svolal demonstraci v reakci na aktuální vývoj kauz premiéra Andreje Babiše. Lidé požadují demisi premiéra a konec dotací pro jeho koncern Agrofert. „Nejsme jeho firma,“ skandovali také. Akce pokračuje pochodem na Hlavní nádraží.

Pavel Šafr

Demonstrace

Původně organizátoři vyzvali k tomu, aby pochod byl hlasitý, účastníci si tak měli přinést píšťalky, klaksony či bubny. Vzhledem k dnešní tragédii ve Fakultní nemocnici Ostrava ale odvolali bubeníky, oběti střelby demonstranti uctili symbolickou minutou ticha. Dvaačtyřicetiletý muž z Opavska, který před dopadením spáchal sebevraždu, dnes ráno ve zdravotnickém zařízení zastřelil šest lidí. Další tři postřelil, jeden ze zraněných je v kritickém stavu.

Demonstraci svolal Milion chvilek po událostech minulého týdne. Podle auditu Evropské komise, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zároveň zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo a věc vrátil k došetření.

„Unikátní série demonstrací může mít smysl, byť jejich základní požadavek demise premiéra naplněn není. Nebýt jich, Pavel Zeman by už nemusel být státním zástupcem, rada ČT by mohla být odvolána,“ poznamenal k přenosu z demonstrace v České televizi komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk s tím, že těžko usuzovat na to, co by, nebýt demonstrací, nastalo. Do studia si Česká televize pozvala i Babišova komentátora Martina Komárka. I ten uznal, že k demonstrování mají lidé důvod.

Andrej Babiš lživě vzkázal, že audit do Prahy nedorazil, a dodal, že není odsouzený, a nevidí tudíž důvod, proč by odstupoval. Petr Honzejk v ČT poznamenal, že český stát začíná fungovat ve prospěch firem Andreje Babiše.

Martin Komárek vystupoval jako Babišův advokát. Babišovy problémy sice na jednu stranu označil za vážné, vzápětí se je ale pokoušel vydávat za všeobecný fenomén, kdy zmínil impeachment Donalda Trumpa či aféru Benjamina Netanjahua, jako by s nimi situace trestně stíhaného českého premiéra v naprostém střetu zájmů snesla srovnání.

Komárek dále napadal demonstraci za údajné nevhodné načasování i za údajné nevhodné výrazivo (namísto slova „lež“ nabídl „pravda není kategorií, se kterou běžně pracují“) a výzvy k demisi přirovnal k hypotetické výzvě „vypadni z toho domu, nebo ti zabiji psa“. Své výhrady nevysvětlil.

Program shromáždění na Václavském náměstí skončil zpěvem hymny, přítomní se vydávají průvodem Jindřišskou ulicí směrem k Hlavnímu nádraží.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner