Plošné snížení DPH na potraviny zaplatí naše děti

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Snížení DPH na potraviny není cesta, jak pomoci občanům s inflací. Výsledkem bude jen výpadek 15 miliard korun ze státního rozpočtu a v cenách pro spotřebitele se to nemusí vůbec projevit. Polsko, které zrušilo DPH na potraviny, od opatření odstupuje k 1. 8., poté se u nich očekává skokové zdražení.

Nejsem pro experimenty, které nemusí mít vůbec žádný vliv na výslednou cenu potravin pro spotřebitele, zvláště když by to v budoucnu zaplatily naše děti. Při snížení DPH na 5 % by výpadek státního rozpočtu činil až 15 miliard. Současně by tento krok nedosáhl kýženého výsledku. Zpočátku by potraviny nejspíše zlevnily, ale pak by se ceny vrátily na původní hodnotu, tak jako v Polsku, kde kvůli tomu od opatření k 1. 8. ustupují, a dokonce se u nich očekává skokové zdražení potravin. Vyrazit do Polska na nákupy bych tedy nedoporučoval.

(Týdeník FORUM)

U nás v Česku jsme si tento krok vyzkoušeli u pohonných hmot. Snížili jsme spotřební daň, ale ceny jsou nyní ještě vyšší. Lidem toto řešení nepomohlo a rafinerie si akorát „namastily kapsu“. Proto nesouhlasím se snížením DPH na potraviny. Schvalme raději zákon o významné tržní síle, který se zatím podařilo jen postoupit v prvním čtení i přes odpor hnutí ANO a SPD. Současně nechápu, proč jej bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) v minulém volebním období na ministerstvu průmyslu a obchodu 13 měsíců blokoval.

Rozdělení zisku od zemědělce přes potravináře až po obchodníky je totiž často nerovnoměrné. Vezměme si třeba jedno kilo brambor. To nakoupíte v supermarketu v průměru za 14,49 korun, ale výkupní cena od zemědělců je pouhých 4,87 korun, přičemž nejvíc práce s tím má právě zemědělec, který má paradoxně nejmenší zisk. A právě celý tento proces (od zemědělce přes potravináře až po obchodníka) bude díky zákonu o významné tržní síle moci lépe kontrolovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní se zákon dotýkal pouze největších odběratelů s ročním obratem přesahujících pět miliard korun. Nově se bude vztahovat i na firmy s obratem nad 51 milionů korun, kterých je přibližně 800. Zákon stanoví, které chování je při obchodování nepřípustné.

Nenaskakujme na laciné výkřiky a na první pohled líbivá a „jednoduchá” řešení poslanců hnutí ANO a SPD, kteří se snaží situaci využít pro kritiku vlády, přitom nepřicházejí s žádnou rozumnou alternativou, jež by pomohla občanům, kteří to skutečně potřebují.

Autor je poslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články