Plošné testování na Slovensku ukázalo, že tato metoda nese výsledky. Proč jsou Slováci lepší než my?

Slovenský premiér Igor Matovič na odběrovém místě pro testy v Podunajských Biskupiciach  (facebook Igora Matoviče)

Slovenský premiér Igor Matovič na odběrovém místě pro testy v Podunajských Biskupiciach | FOTO: facebook Igora Matoviče

Slovensko se rozhodlo ambiciozní metodu boje s epidemií. Provedlo o víkendu plošné testování obyvatel, aby mohlo co nejvíce izolovat nákazu nemocí covid-19. Při dosud největší masové akci takového druhu zdravotníci a vojáci otestovali během víkendu na tři miliony lidí a premiér Igor Matovič již ohlásil druhou vlnu. O výsledcích testování informoval veřejnost ministr obrany Jaroslav Naď, protože slovenská armáda se výrazně zasloužila o celou organizaci. Akce, kterou předem řada skeptiků zpochybňovala, dopadla tedy nad očekávání dobře a přinesla jasné výsledky.

Slovenské úřady včetně samotné prezidentky Zuzany Čaputové považují akci i přes předchozí zmatky za velmi úspěšnou. Jen během soboty se při počtu 2,5 milionu provedených testů podařilo zachytit na 26 tisíc nakažených, což odpovídá zhruba jednomu procentu. Účast na tomto bezplatném testování není povinná, ale lidé měli velmi lákavé důvody, proč na test dorazit. Jednak byl zdarma, což je v porovnání s českou situací pro nás zcela zahanbující. Pak ovšem také slovenská vláda rozhodla, že na lidi s negativním výsledkem testu se od 2. listopadu nebude vztahovat zákaz vycházení. Ti, kteří se nedali otestovat, naopak nesmí navštívit úřady či obchody s výjimkou prodejen, které nabízejí životně důležité zboží včetně potravin.

Česká vláda na rozdíl od Slovenska v boji s koronavirovou epidemií výrazně zaostává. Zatímco se tedy Slováci mohli nechat otestovat zadarmo, tak v Česku test stále stojí pro lidi bez příznaků od 1674 až 1756 korun. Testy zdarma nabízí i další země, kupříkladu Švýcarsko a za různých podmínek i řada spolkových zemí v Německu. Pro Českou republiku je také typické selhávání hygienické služby, která nedokáže na ohniska nákazy reagovat rychle. Dále Česká republika zaostává v trasování a lidé si stěžují na podivnou nefunkčnost systému e-roušky v chytrých telefonech, což zřejmě souvisí s nedostatečným množstvím uživatelů, kteří si aplikaci stáhli.

Tím hlavním ukazatel schopnosti země bojovat s epidemií je ale bohužel počet obětí. Zatímco na Slovensku zemřelo dosud v souvislosti s nemocí covid v přepočtu na jeden milion obyvatel 40 pacientů, tak v České republice je to 320 zesnulých osob.

Zbývá tedy otázka, proč je Slovensko v řadě oblastí lepší než my. Kromě toho, že mají narozdíl od Čechů civilizovanou hlavu státu, tak jsou také schopní se pustit přímočaře do ambiciozních akcí. Koneckonců je to vidět i na tom, že mají euro. Slovensko prošlo také tvrdým bojem s propojením kriminální sféry s politkou. My sice naštěstí nemáme za sebou vraždy novinářů, ale přímo na špičce naší mocenské pyramidy stojí trestně stíhaný člověk, který k nám, paradoxně, přišel právě ze Slovenska. A právě tento pán totálně selhal v boji s epidemií. Štastná země, odkud odešel.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]