Plošné testování školáků se nejspíš vrátí, řekl Vojtěch. Firmy naopak můžou být v klidu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (Úřad vlády)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: Úřad vlády

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu se šéfem resortu školství Robertem Plagou (oba za ANO) na středeční tiskové konferenci oznámili, že tři kola plošného testování ve školách neukázala, že by se covid-19 mezi mladými rychle šířil. Povinné testování studentů tak nyní pokračovat nebude. Vojtěch nicméně připustil, že se může vrátit s větším časovým odstupem. Povinné testování ve firmách podle něj ale v tuto chvíli na stole není vůbec.

„Výsledky po konfirmačních PCR testech ukazují, že situace na školách není nijak dramatická, a důležité je, že záchyty případů mezi jednotlivými koly testování nerostly, někde naopak klesly. Obecně se dá říci, že více nakažených je mezi studenty středních a vyšších odborných škol, méně na základních školách. Odpovídá to i situaci v celé populaci, kde je nejvíce záchytů mezi mladými od 16 do 29 let věku,“ řekl na úvod tiskové konference ministr zdravotnictví Vojtěch.

Osudová přitažlivost. Andrej Babiš s Milošem Zemanem v roce 2002. (ČTK)

Proto v tuto chvíli plošné testování žáků a studentů pokračovat nebude, hygienici ale podle něj mohou screening nařídit v jednotlivých regionech, pokud se v nich epidemická situace začne více zhoršovat. Zároveň ovšem Vojtěch připustil, že nedávno ukončená tři kola celostátního testování ve školách nejspíš nebudou poslední. „Plošný screening se zde může s časovým odstupem opakovat, například další dvě kola se mohou konat někdy na podzim,“ zmínil ministr.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek zdůraznil, že virová nálož v populaci se stále drží kolem 25 případů na 100 tisíc obyvatel a že se covid šíří hlavně mezi mladými, kteří se nenechali očkovat. „V plošném testování na školách byly záchyty na ZŠ na úrovni 12 případů na sto tisíc otestovaných, na středních školách to bylo o devět případů víc. Mezi jednotlivými koly byly záchyty srovnatelné, v žádném regionu v čase nerostly,“ uklidňuje Dušek. Zároveň ale přiznal, že v Karlovarském kraji, kde je nyní epidemická situace nejhorší, byly záchyty ve školách řádově vyšší nejprve na úrovni 213 případů na 100 tisíc testů, později klesly k hranici 150 pozitivních na 100 tisíc.

Andrej Babiš (ANO) s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem (ČTK)

„Situace se ale zklidňuje právě i v Karlovarském kraji, statistiku tam ovlivňuje to, že jde o malý region. Ve školách tu byly zachyceny spíše jednotky případů. Další případné testování zde nařídí hygienici, testů máme k dispozici dostatek,“ nechal se slyšet Vojtěch. Ministr školství Robert Plaga dodal, že pokud by k nějakému dalšímu testování v konkrétní škole či regionu došlo, vždy to bude oznámeno s dostatečným předstihem, nebude to ze dne na den.

Podle Vojtěcha zatím není na stole ani návrat povinného testování zaměstnanců ve firmách, které už v minulosti vláda nařídila. „Incidence zatím zůstává nízká, je nyní kolem 25 případů na 100 tisíc obyvatel. A názor odborníků je, že testování ve firmách má smysl až při trojnásobné hodnotě. Zároveň můžu všechny ujistit, že školy už se zavírat nebudou, pokud by došlo ke zhoršení, počítáme s režimovými opatřeními třeba pro hromadné akce. Neplánujeme ani zavírání obchodů či restaurací, žádný další lockdown. Odmítáme i to, že by se očkovaní museli začít testovat,“ uzavřel Vojtěch.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články