
Donald Trump, Nicolás Maduro, Recep Tayyip Erdoğan , Viktor Orbán – čtyři autoritáři, kteří vládnou ve svých zemích v různých koutech světa způsobem, který narušuje demokratický systém brzd a protivah FOTO: Michal Hošek / Profimedia
FOTO: Michal Hošek / Profimedia

Za pár měsíců se u nás budou konat parlamentní volby a už nyní je jasné, že se v nich objeví nebývalé množství stran, které usilují o změnu režimu. Pod záminkou lepšího fungování státu slibují voličům například posílení pravomocí prezidenta, omezení moci Ústavního soudu nebo zrušení Senátu. Kniha bývalého šéfredaktora časopisu Foreign Policy Moisése Naíma detailně popisuje, kam podobné kroky vedou a proč se jim demokracie musí bránit. Právě vyšla v českém překladu v nakladatelství Vyšehrad.
Na přelomu tisíciletí se objevil nový typ autoritářských politických vůdců, kteří se snaží získat moc jinými prostředky a metodami, než to činili „klasičtí“ diktátoři dvacátého století. K vládnutí se tito noví autokrati dostali prostřednictvím regulérních voleb, a jakkoliv skrytě demokracii potlačují, navenek se snaží tvářit jako její zastánci a ochranitelé. Jejich nástup jsme od konce devadesátých let minulého století mohli sledovat v tak hospodářsky i kulturně odlišných zemích, jako jsou USA, Rusko, Indie, Brazílie, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Filipíny nebo Turecko. Může nás těšit, že se autor knihy v této souvislosti nezmiňuje o České republice, ale minimálně působení Miloše Zemana v prezidentské funkci splňovalo v letech 2013–2023 řadu (ne-li dokonce většinu) atributů, jimiž Moisés Naím tyto nové autoritáře definuje. Říká jim autokrati 3P podle hlavních prostředků, jež při podkopávání demokracie a odstraňování jejích kontrolních mechanismů používají. Tyto tři nesmírně…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.