
Ministerstvo školství chce změnami ve výuce jazyků dorovnat úroveň znalostí v Evropě FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Výuku jazyků na základních školách čekají v nadcházejících letech zásadní změny, které připravilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci nových vzdělávacích programů. Nově bude angličtina povinným předmětem již od první třídy a výuka druhého cizího jazyka bude zavedena už od sedmé třídy. Ministerstvo se tím snaží dorovnat úroveň jazykového vzdělání v Evropě, kde je většinou ovládání jazyků na konci studia vyšší než v Česku. Změny se ale setkaly s kritikou odborníků a školských organizací, protože v českém školství dlouhodobě chybějí kvalifikovaní učitelé.
Ministerstvo školství představilo zásadní reformu jazykového vzdělávání na základních školách již v loňském roce. Nové rámcové vzdělávací programy (RVP) počítají s tím, že se angličtina stane povinným předmětem už od první třídy. Od sedmé třídy se pak zavede výuka druhého cizího jazyka, která bude limitovaná na němčinu, francouzštinu či španělštinu.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) zároveň oznámil, že se bude také posouvat výstupní úroveň angličtiny na konci základní školy z úrovně A2 na úroveň B1 podle Společného evropského referenčního rámce. Tato změna má posílit jazykové kompetence žáků a zlepšit jejich budoucí uplatnitelnost na trhu práce i ve společnosti, kde jsou cizí jazyky klíčovým nástrojem komunikace a mobility.
V dubnu potom ministerstvo doplnilo, že vychází vstříc bilingvním školám a první vyučovaný cizí jazyk nemusí být angličtina. Tu by potom zařadily až od čtvrté třídy. Toto…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.