Pojem „stratcom“ čili strategická komunikace zní jako kouzelnické zaklínadlo, ale jde o zcela legitimní nástroj státu a jeho institucí, který slouží ke komunikaci zásadních témat vnitrostátní a zahraniční politiky. Ve stabilizovaném demokratickém státě by v této oblasti měl panovat konsenzus, nikoliv stranický boj, neboť cílem je uchování kvality svobody a demokracie stejně jako podpora odolnosti občanské společnosti.
Česko provozovalo svůj „stratcom“ dosud spíše formálně a bez řádné koordinace. Jenže to už nyní nejde. Rusko i další revizionistické mocnosti typu Číny a Íránu vedou proti Západu včetně Česka masivní informační válku a ta akceleruje od roku 2022, kdy Rusko zahájilo otevřenou vojenskou invazi na Ukrajinu. Česko se zkrátka bez promyšlené strategické komunikace neobejde. Uvědomují si to současná česká vláda a opozice? Všimla si toho česká společnost?
Spor o dezinformace
Jakmile Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Fialova vláda pochopila, že jde o akt agrese vůči celému Západu, přičemž Česko bylo už dávno na seznamu největších ruských nepřátel. Ještě v březnu 2022 se vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací stal novinář a mediální expert Michal Klíma. Souběžně začalo v červnu 2022 vznikat při Úřadu vlády ČR nové (či staronové) oddělení strategické komunikace. Ačkoliv šlo o klíčovou agendu, byla zejména Klímova úloha zpochybňována, a to nejen částí médií a opozičních politiků, ale též členů stran vládní koalice, kteří nepochopili význam tohoto postu.
Michal Klíma připravil pro vládu…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.