Premiér Petr Fiala (ODS) sundal sako, vyhrnul si rukávy a oblepil Česko billboardy s výsledky tříleté práce ve Strakově akademii. „Zbavili jsme Česko závislosti na Rusku. Spolu děláme, co je třeba,“ stojí na jednom z nich. Odklon Česka i celé Evropy od dovozu ruského plynu po invazi Ruska na Ukrajinu ale neprobíhá hladce, eura a koruny do Moskvy stále zvesela proudí.
Od zahájení evropské iniciativy REPowerEU, která si klade za cíl do roku 2027 ukončit dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie, uplynuly více než dva roky. Sedmadvacítce se podařilo snížit spotřebu plynu o 18 procent, překonat závislost na ruských fosilních palivech a poprvé vyrobit více elektřiny z větru a slunce než z plynu.
Všechno ale není tak růžové, jak se na billboardech může zdát. Podle analýzy amerického think tanku The Brookings Institution si navzdory evropské reakci ruský plyn do členských zemí svoji cestu nachází i nadále. V roce 2023 dovezla Evropa stále 14,8 procenta svých celkových dodávek plynu z Ruska. Jde o značný posun, když v prvním čtvrtletí předválečného roku 2021 pocházelo 47 procent celkových dodávek plynu do Evropy z Ruska.
Evropa včetně Česka se chtěla zbavit závislosti na ruských nerostných surovinách, vyhnout se vydírání ze strany Ruska a…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.