Když v zimě letošního roku zemřel v trestanecké kolonii na Sibiři ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, ruští opoziční politici slibovali, že budou pokračovat v jeho misi s cílem ukončit čtvrtstoletí vlády Vladimira Putina. Po deseti měsících je však ruská opozice rozdělená a nedisponuje téměř žádnou vizí, jak ve slíbeném boji pokračovat. Ilustrují to i slova vdovy po nejviditelnějším kritikovi Kremlu Julije Navalné, která v listopadu řekla, že opozice „nemá žádný plán“, jak svrhnout Putinův režim.
Ruská exilová opozice se shromáždila za různými lídry – část podporuje Navalnou, projekt jejího manžela a skupinu lidí kolem, další stojí za Michailem Chodorkovským. Od svého propuštění z vězení v roce 2013 žije Chodorkovskij v londýnském exilu, odkud činnost části ruské opozice financuje. Je také zakladatelem opozičního hnutí Otevřené Rusko, jehož viceprezidentem je Vladimir Kara-Murza.
Vztahy mezi jednotlivými aktéry mají k ideálu daleko. A leckdy se nehraje v rukavičkách.
V září například Nadační fond proti korupci (FBK), napojený na Navalného, obvinil rusko-izraelského podnikatele a otevřeného kritika Kremlu Leonida Něvzlina, že zorganizoval útok na bývalého generálního ředitele FBK Leonida Volkova v ulicích litevského hlavního města Vilniusu. Útočník ho asi patnáctkrát udeřil kladivem. Fotografie po útoku ukazovaly dlouhodobého spolupracovníka Alexeje Navalného se zakrvácenou nohou a šrámy na…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.