Plzeňský kraj má nového hejtmana. ANO, Piráti a Starostové se spojili proti ODS

Nový hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti) (ČTK/Chaloupka Miroslav)

Nový hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti) | FOTO: ČTK/Chaloupka Miroslav

Zastupitelé Plzeňského kraje dnes odvolali celou devítičlennou radu. Návrh podalo opoziční ANO, nejsilnější klub se 16 zastupiteli včetně nezávislých. Pro odvolání hlasovalo 33 z 44 přítomných zastupitelů. Proti byli zastupitelé ODS a TOP 09, dvě strany dosavadní koalice. Diskuse včetně přestávek klubů trvala několik hodin. Novým hejtmanem se poté stal Pirát Rudolf Špoták.

Piráti, kteří byli spolu se STAN dalšími dvěma stranami v dosavadní koalici, před dvěma týdny vypověděli koaliční smlouvu ODS, TOP 09 a STAN. Zdůvodnili to tím, že zástupci ODS a TOP 09 si v krajské radě „na sílu“ prosadili kontroverzního krajského místopředsedu ODS Romana Jurečka do představenstva Klatovské nemocnice a nelíbí se jim kumulace funkcí dvou zastupitelů ODS. Pavel Karpíšek, náměstek hejtmanky Ilony Mauritzové a vyjednávač ODS, dnes při zahájení jednání zastupitelům řekl, že jsou pro ně všechny podmínky Pirátů přijatelné pro další koaliční spolupráci.

(Týdeník FORUM)

V kraji vládlo od předloňského listopadu uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. V zastupitelstvu mělo 25 z 45 mandátů, z toho Piráti i STAN po sedmi. ODS a TOP 09, které získaly 11 křesel, mají pět z devíti krajských radních včetně hejtmanky, STAN s Piráty mají v radě po dvou místech. ANO získalo ve volbách 12 mandátů, ale jeho klub má včetně nezávislých 16 členů.

ODS s TOP 09 dnes vytkla ANO, že nesdělili žádné zásadní důvody k odvolání rady. „Klub ANO nebyl (po vypovězení koaliční smlouvy) přesvědčen o funkčnosti vedení Plzeňského kraje,“ uvedl předseda zastupitelského klubu ANO Petr Vanka. „My jsme nezpůsobili rozkol ve vaší koalici. Nejsme ti, co koalici rozbili, ale jste to vy, kteří koaliční spolupráci ztratili,“ řekl Roman Zarzycký, zastupitel, krajský předseda ANO a náměstek primátora Plzně, kde už čtvrtým rokem vládne koalice ODS, TOP 09 a ANO.

Odstupující hejtmanka Mauritzová (ODS), která měla v gesci zdravotnictví, po odvolání rady uvedla, že se svojí osobou snažila, aby vždy přispěla ke smírčímu jednání. „Abychom si vždy body, na nichž nebyla shoda, nejdříve vyříkali a pak o nich hlasovali. Mrzí mě, že ani jeden z našich koaličních partnerů nevyužil pojistek, které měl v koaliční smlouvě, a že tedy nedošlo k tomu, že jsme si sedli a měli smírčí jednání,“ řekla.

Kraj podle ní obstál v covidové době velmi dobře, vybudoval testovací a očkovací centra a mobilní testovací a očkovací týmy a významně pomohl k tomu, že je očkováno přes 75 procent obyvatel kraje. „Velkým úspěchem je zdravotnictví, které jsme měli ve své gesci. Po dlouhé době bude vracet do rozpočtu desítky milionů korun, dokázali jsme ušetřit. Ztráta našich nemocnic bude 154 milionů místo například 270 milionů z roku 2019,“ řekla.

Karpíšek označil poslední kroky svých dosavadních partnerů (Pirátů a STAN) za „nefér hru“, protože ODS a TOP 09 s nimi byly údajně domluveni na pokračování spolupráce a chtěli učinit ještě větší ústupky, než požadovali Piráti. „Kraj předáváme ve velmi dobré ekonomické kondici. Je naplněný rezervní fond s volnými prostředky a výsledek hospodaření (loňský) bude více než 350 milionů korun. Jsou tu teď našetřené téměř dvě miliardy korun, které jsou na připravované projekty,“ uvedl. Z opozičních lavic teď budou ODS a TOP 09 dohlížet na jejich smysluplné utrácení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]