Po 23 letech podnikání? Bez práce, bez příjmu, zklamaná a unavená

ČTK

Ilustrační foto – demonstrace na Václavském náměstí proti zavedení EET dne 3. prosince 2016 | FOTO: ČTK

Naše země se řítí do ekonomické krize a vláda místo pomoci likviduje české podnikání. Špatný stav malého podnikání však má hlubší kořeny, nežli je tato krize. Už sedm let vlády Andreje Babiše zhoršují malým a středním firmám a živnostníkům podmínky pro podnikání. Stále vymýšlejí nové povinnosti a registry, zvyšují podnikatelům byrokratickou zátěž a náklady a zhoršují jejich pozici vůči státu. 

Ekonomické konjuktury se před rozpoutáním koronakrize rozhodli zneužít i socialisté a roztočili spirálu zvyšování mezd bez ohledu na produktivitu práce či výkon zaměstnance. Vysoké mzdy ve spojení s přehnanou ochranou zaměstnanců jsou pak pro mnohé malé a střední zaměstnavatele právě nyní smrtícím koktejlem. 

Pokud si uvědomíme, jak se vláda Andreje Babiše chovala k malému podnikání dosud, asi nás nepřekvapí, že je nechá v této krizi zkrachovat. Jak se (ne)žije podnikatelům, nejlépe ilustrují příběhy a slova jich samotných, jako dopis jedné podnikatelky (její jméno zná výbor Podnikatelských odborů):

„Tak jsem zavřela restauraci a pension. Provozuji to už 23 roků. Měla jsem 13 zaměstnanců a musela jsem je propustit, protože bych to neutáhla. Mám zavřeno a čekám, co bude dál. 

Tahle krize všechno jenom urychlila. Zaměstnávat lidi je zabíjející. Stát si určí minimální mzdy, odvody a platby za zaměstnance, které jsou neúnosné. Lidé už nechtějí pracovat, protože mají svá práva, a já v mé firmě často musím dělat za ně. Už asi nezvládnu zaměstnávat lidi, kteří si práce neváží a chtějí pouze peníze. 

Babišův nástup k moci nás všechny likviduje a lidé, co jsem zaměstnávala, jsou jeho ovce. Meleme z posledních sil. Žijeme na hranicích s Rakouskem a naši zákazníci byli asi z 50 % Rakušáci. Platy u nás se ale vyšplhaly hodně nahoru a to už nejde zvládat. 

Nejhorší je, když člověk, který nemá žádnou zodpovědnost a je zpomalený a musíte mu opakovat 10 x za den, co má dělat, tak má určený plat ze zákona, ale polovičku práce dělám za něj. A propustit zaměstnance jen proto, že špatně pracuje, dělá chyby nebo dokonce udělá škodu, to nejde. Tohle je hodně špatně.

Asi to nepíšu moc srozumitelně, ale jsem zklamaná a unavená. Protože jsme bez příjmu a bez práce a vůbec nevím, jak dál. Tady se nedá podnikat, protože když podnikám, tak jenom pro stát a pro zaměstnance. A nejhorší je, že nás podnikatele zašlapává do země nějaký slovenský usurpátor. Krásné Velikonoce.

Má smysl něco dodávat? Snad jen – hanba ti, vládo! Drze a bezohledně likviduješ lidi, kteří nic nechtějí, a naopak pro ostatní vydělávají. Ale možná právě proto je Andrej Babiš nemá rád – jsou nezávislí a on si je za koblihu nekoupí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner