Po 80 letech se můžete opět projít po Lidicích. Ovšem pouze virtuálně

Pietní území Lidice (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Pietní území Lidice | FOTO: Pavel Šmejkal / se souhlasem

Památník Lidice dnes představil virtuální 3D model původních Lidic. Jejich vyhlazení nacisty nepřežilo 340 obyvatel, vesnice byla zcela zničena, místo domů zbyla holá pláň, upraven byl i terén. Od lidické tragédie v pátek uplynulo 80 let.

Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík připomněl ve svém projevu vraždění lidických dětí i fakt, že se nacistům nepodařilo vymazat Lidice z paměti světa. „To, že tady jste, je vítězství života nad smrtí,“ řekl na závěr přítomným návštěvníkům.

Virtuální model ukazuje předválečnou podobu obce, tragické chvíle i její znovuzrození. Základní kámen nových Lidic byl položen v roce 1947, 300 metrů od původní obce, kde je dosud pietní území. Stavba prvních poválečných domů začala o rok později, postupně tam vzniklo 150 domů.

Pomník lidických dětí vytvořila sochařka Marie Uchytilová (Pavel Šmejkal / se souhlasem)

Série akcí k 80. výročí vyhlazení Lidic dnes večer pokračovala večerním děkovným koncertem Pro Lidice. Vystoupila na něm Ústřední hudba Armády České republiky. Mezi dalšími účinkujícími byli Monika Absolonová, 4 Tenoři a Dáša Zázvůrková. Letos se konal jeho 11. ročník. Potomci přeživších, lidé z Lidic i nejbližšího okolí i další hosté také rozsvítili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení. Na konci večera zazněla jména zavražděných lidických dětí.

Na nádvoří Památníku Lidice dnes odpoledne uctily pěvecké sbory z celé ČR přehlídkou dětské oběti lidické tragédie. Členy sborů tvořilo několik stovek dětí ze všech 14 krajů České republiky. Nesoutěžní přehlídka nazvaná Světlo za Lidice se letos konala popatnácté.

V neděli začne hlavní pietní akt ranní mší na základech kostela svatého Martina, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka. Poté se hosté přesunou ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů, kde položí květiny, stejně tak u Pomníku dětských obětí války. Zazní poděkování ředitele Památníku Lidice, projevy politiků na programu nejsou, aby akt zůstal apolitický. Až do neděle je dočasně přístupné muzeum Památníku Lidice, které nyní stavbaři rozsáhle rekonstruují.

Nacisté zastřelili 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články