Po berlínské vraždě zůstává ruský agent ve vazbě a Kreml k tomu vymýšlí fantastické historky

Pravděpodobný vrah z berlínského parku  Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat.  (Bellingcat)

Pravděpodobný vrah z berlínského parku Vadim Krasikov trénoval střelbu v areálu FSB, zjistil Bellingcat. | FOTO: Bellingcat

Vyšetřovatelé vraždy, která se stala na konci srpna v Berlíně, nepochybují o tom, že ji spáchal krátce po zločinu dopadený Rus. Aby nebylo komplikací málo, podle investigativního projektu Bellingcat měl vrah, který střelil Gruzínce čečenského původu do zad a do hlavy, vazby na tajné služby Kremlu. Důkazy jsou podle všeho silné, a o to zajímavější je i role, jaké se v tomto případu zhostila ruská média.

Vražda se stala za bílého dne 23. srpna v centru německé metropole, kde zůstal v parku ve čtvrti Moabit ležet 40letý muž se střelnými ranami na zádech a na hlavě. Cyklista s falešným ruským pasem a pistolí s tlumičem, kterého se podařilo krátce po zločinu dopadnout, sedí ve vazbě a mlčí. Jeho obětí je Zelimkan Changošvili, bývalý polní velitel vzbouřenců z druhé čečenské války. Do německého azylu se uchýlil poté, kdy v Gruzii přežil hned několik atentátů.

Youtube, Welt
Vyšetřování srpnové vraždy v berlínském parku Tiergarten

Investigativní práce projektu Bellingcat, s nímž spojily síly redakce titulů Der Spiegel a The Insider, odhalila vazby dopadeného vraha na ruskou rozvědku. Kreml se tím ocitl v mimořádně nepříjemné situaci, na níž reaguje jako obvykle – dezinformacemi.

Němečtí novináři této přehledné situace využili ke studiu ruských dezinformačních technik a nestačili se divit. 

Akce ruských médií – vraha popřít nešlo, tak alespoň diskreditovala oběť
Ruský deník Kommersant bez důkazů činil z vraždy zodpovědné jiné Čečence, odvolával se ovšem jen na jakési nejmenované „známé“ zastřeleného muže. Changošvili byl údajně „vlivným bojovníkem“, jehož mohli zavraždit buď jen další Čečenci z Ruska, anebo ti z nich, kdo emigrovali na Západ. Zprávu následně přebírala další média včetně ruské agentury Interfax. Ruská média se také zjevně pokoušela udělat z Changošviliho militantního islamistu.  K tomu využila směs lží a polopavd. Bravurně využila například té skutečnosti, že  Changošvili byl po jistý čas na seznamu potenciálních islamistů. Že jej tam německé úřady vedly na podnět z ruské tajné služby a po čase jej beztak vyškrtly. Hned několik ruských médií však i přesto Changošviliho dál osočovalo z islamismu a z toho, že měl mít kontakty na islamist z řad Čečenců.

Odvádění pozornosti snůškami výmyslů
Namísto ověřených informací a faktů ruská média předkládala spekulace o tom, kdo že by mohl mít „zájem na skandálu s Changošvilim.

Státní kanál Rossija 24 obvinil servery Deutsche Welle a Tagesspiegel ze senzacechtivosti s tím vysvětlením, že „ruská stopa“ je u vraždy „zajímavější“. Moderátor zmíněného ruského kanálu pak o zprávách západních médií prohlásil, že žurnalistika v tomto případě „upadla do konspiračních teorií.

Ruský list Vzgljad německým médiím vyčetl, že propadla senzacechtivosti a v honbě za skandálními odhaleními publikují falešná tvrzní. Která to měla být, neuvedl, zato však vystvětlil, že se víkendovým přílohám německých novin nedostává výbušných témat.

Ačkoliv k ničemu podobnému není nejmenší indicie, v ruských médiích se objevily spekulace o tom, nakolik vražda Changošviliho mohla souviset se zeměmi G-7, nebo se stavbou plynovodu Nord Stream 2, který má vést po dně Baltského moře.  Kanál Rossija 24 se pustil do úvahy, že kancléřka Angela Merkelová na summit G-7 potřebovala „silné argumenty“ k tomu, aby ostatní členské státy přesvědčila o nutnosti znemožnit Rusku návrat do tohoto klubu nejvyspělejších zemí světa. Nejdál zašla ruská zpravodajská agentura  Ru-AN se spekulací o tom, že Spojené státy a některé evropské země případ vraždy jen uměle nafukují, aby jej posléze využily jako záminku k upuštění od stavby zmíněného plynovodu.

Německý server Deutsche Welle se s příkladem ruských manipulací kolem berlínské vraždy obrátil na analytiky z americké společnosti Graphika, odhalující dezinformace v sociálních sítích. Ti potvrdili, že prokremelské dezinformační platformy na nepohodlný obsah reagují nejen urážkami, ale také překrucováním faktů, nejrůznějšími nařčeními, odváděním pozornosti či dokonce zastrašováním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články