Protestující v největším kazašském městě Almaty vtrhli do kanceláře starosty a dostali se do střetů s bezpečnostními silami, které se snažily dav rozehnat pomocí omračujících granátů. Velké protesty v zemi probíhají už od 2. ledna.
Video zveřejněné 5. ledna na internetových stránkách zakon.kz ukazuje stovky protestujících, kteří jsou rozzlobeni prudkým zvýšením ceny zkapalněného ropného plynu (LPG), oblíbeného paliva pro automobily v této středoasijské zemi, jak se tlačí před vchodem do obrovské kanceláře starosty Almaty. Místní média informovala, že se u budovy nyní shromáždily tisíce lidí, přestože prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil ve městě výjimečný stav.
Tokajev přijal 5. ledna demisi vlády, což byl jeden z hlavních požadavků protestujících, kteří zahájili demonstrace nejen kvůli zvýšení cen, ale i nespokojenosti s problémy, jako je korupce, nezaměstnanost a nízké mzdy. Prozatímním premiérem byl jmenován první místopředseda vlády Alikhan Smailov a stávající členové vlády budou podle nařízení pokračovat ve své funkci až do sestavení nového kabinetu.
Stanice RFE/RL shrnuje vývoj v zemi v posledních dnech po 2. lednu: „Protesty se poté rozšířily do měst a obcí po celém Kazachstánu. Dne 4. ledna pozdě večer se demonstrace změnily v násilnosti v několika oblastech po celé zemi, včetně největšího města Almaty, kde policie použila slzný plyn, gumové projektily a omračující granáty, aby rozehnala davy lidí, kteří provolávali protivládní hesla a zapalovali vozidla. Celkem bylo během protestů, při nichž došlo ke střetům s bezpečnostními složkami, zadrženo více než 200 osob, přičemž podle ministerstva vnitra bylo zraněno 95 policistů.“
Předtím už prezident zavedl výjimečný stav v Almaty a Mangystau a má trvat až do 19. ledna. V obou regionech bude platit zákaz nočního vycházení a pod dekrety spadají i omezení pohybu ve městech a mimo ně. Podle ministerstva vnitra bylo během protestů „v řadě regionů země“ zadrženo více než 200 lidí, ale podle pozorovatelů je tento počet zřejmě podhodnocený. Ministerstvo uvedlo, že v Almaty, Šymkentu a Tarazu se davy lidí za použití „kamenů, klacků, plynu, pepřových sprejů a zápalných lahví“ pokusily vtrhnout do budov místních úřadů, rozbít okna a dveře a způsobit další materiální škody.
Server The Moscow Times píše: „(Prezident) Tokajev nastoupil do funkce v roce 2019, kdy ho jako svého nástupce vybral Nursultan Nazarbajev, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Kazachstán, jeden z pěti bývalých sovětských států ve Střední Asii, má pro Rusko zásadní význam jako hospodářský partner a domov početného ruského etnika. Jeho autoritářská vláda toleruje jen málo skutečné opozice a je obviňována z umlčování nezávislých hlasů a médií. Spontánní, neschválené protesty jsou nezákonné, a to i přes zákon z roku 2020, který zmírnil některá omezení svobody shromažďování. Zdá se, že ve středu byla zavedena omezení na internetu, kdy byly nedostupné messengerové aplikace Telegram, Signal a WhatsApp. Dvě nezávislé mediální stránky, které o protestech informovaly, se rovněž zdály být zablokovány.“