Po debatě v televizi Nova je jasno. Babiš rozděluje republiku a zneužívá chudé lidi

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Říhová Michaela)

Andrej Babiš (ANO) ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. | FOTO: ČTK / Říhová Michaela

Reálně nebezpečné rozdělení společnosti, které v posledních letech narůstá, je mimo jiné výsledkem bezohledné a dryáčnické rétoriky kampaní i reálné politiky. Více než práce ruské rozvědky rozdělila Českou republiku nenávist Miloše Zemana a křivé lži Andreje Babiše. Petr Pavel může ten příkop zasypat, Babiš jej i den před volbami prohlubuje. Jako prezident by ten příkop mezi „dvěma Česky“ pět let prohluboval dál.

Debata prezidentských kandidátů na Nově začala stylově. Generál shrnul několik špinavých útoků na něj, které ve čtvrtek proběhly – včetně dezinformace, že Pavel zemřel – a vyzval ke slušnosti. Byl přesvědčivý a výzva byla tak jednoznačně legitimní, že Babišovi, který normálně srší negativními emocemi, nezbylo než s ustaranou tváří Pavlovu výzvu ke slušnosti podpořit. V další větě pak řekl, že máme hroznou vládu, a že když vyhraje Petr Pavel, bude absolutní vláda pětikoalice. Ke slušnosti sice vyzval, ale už další větou ten slib Andrej Babiš porušil. Bylo to silnější než on. A už po pár minutách vysvětlil, že šel do politiky, aby zabránil korupci, které se nějací „oni“ systematicky dopouštěli. A zase ti „oni“. Babiš – a je to naprosto zhoubné – celou svou politickou kariéru vysvětluje lidem, že existují nějací zlí „oni“, co kradou, proti kterým stojí jako blanický rytíř. Přitom tím „oni“, proti kterým prý chce lidi chránit, je on sám.

Andrej Babiš (ANO) a Petr Pavel v prezidentské debatě na CNN Prima News. (Profimedia)

„Čelíme krizi této vlády, která nepomáhá lidem,“ dí poté Babiš. Už zase – jako celou kampaň – chce vyvolat strach u existenčně zranitelných a ohrožených lidí. A kritizuje armádu, podle Babiše straší lidi třetí světovou válkou. Jadernou válkou straší Putin, pane Babiši. Vojáci musí říkat lidem své země pravdu o tom, co hrozí! A Putin tou jadernou válkou opravdu hrozí, opakovaně! To vám to nedal štáb do svodky? Poté Babiš zavelí: „Nesmí být ta válka!“ A poslouchá vás Putin dobře, pane velkouzenáři? Umí i podat packu?

Ray Koranteng moderuje velmi nekonfliktně – a nepíšu to jako výtku, ani náhodou. A i Andrej Babiš se chová zatím nejumírněněji ze všech předvolebních duelů, které jsem viděl. Je to únava z vrcholící kampaně, domluvil mu někdo z marketingu, že vztekáním se jenom ztrapňuje, anebo ho přesvědčili, aby si zobnul kousíček neurolu? Obsah svých výroků však nijak nezměnil. „Tato vláda nemá ráda důchodce!“ Babiš se i poslední den před volbami – jako celou svou kariéru – staví do pózy, že chudé zachrání před všemi zlými „oni“, které si jen dokážou představit.  A to je náš český volební podvod, ukradené volby, „election fraud“. V Americe byly Trumpovy, u nás Babišovy. Babiš z chudých lidí ve skutečnosti bohatne.

Nejsou dvě Česka

Na jižní a střední Moravě je řada volebních okrsků, které volily, jako by obyvatelstvo právě přijelo z pražské kavárny. Petr Pavel vítězil na celé čáře. V některých pražských čtvrtích jsou okrsky, jako by voliči právě přijeli z Bobrdovic nad ničím. V těchto pražských okrscích vítězil Andrej Babiš. Bobrdovice jsou taková díra, že pod nimi už fakt není vůbec nic. Není „český venkov versus Praha“, případně „vesnice versus město“. To se jen vyjevuje odvěký fakt, že někteří lidé a některé kraje jsou bohaté, a jiní lidé a jiné kraje chudé. Bohatí volili Pavla. Babiše chudí. On si jako premiér jejich přízeň koupil zvednutím důchodů ze státní kasy a do nejchudších okresů se cílevědomě jezdil předvádět. Takže u lidí v těch místech vzbudil dojem, že se o ně alespoň někdo zajímá, a každá babka z vesničky v Krušných horách uvítá zvýšení důchodu i o stovku. Babiš právě těmto lidem říká, že jejich chudobu zavinili nějací „oni“, před kterými chudé ON ochrání. Ti lidé – často už z chudoby zoufalí, v beznaději a v exekucích – mu věří. Přesto, že právě je odírá nejvíc. A sám pro sebe si přitom hrabe jako křeček.

Kdo zdražil jídlo?

Deník e15 napsal 21. dubna 2022: Kdo může za drahé potraviny? Agrárníci a prodejci se přou. Antimonopolní úřad bude po dohodě s ministerstvem zemědělství monitorovat celý dodavatelsko-odběratelský řetězec od prvovýrobců až po maloobchodní prodejce, zda se nedopouštějí nekalých obchodních praktik. „U obchodů je zisk okolo čtyř procent, zatímco u velkých výrobců potravin se pohybuje okolo 15–20 procent,“ vypočítal Prouza.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Seznam Zprávy napsaly 20. listopadu 2022: Potraviny v Česku zase zdražily. Může za to strategie výrobců. Nejrychlejší růst cen cukru v Evropě, druhý nejrychlejší u rostlinných olejů, třetí největší zdražování u másla, mléka a chleba. Podrobná statistika zahraničního obchodu od ČSÚ ukazuje, že zdejší producenti začali víc vyvážet. Dočasný nedostatek u sousedů jim například umožnil, aby u pšenice a slunečnicového oleje zvýšili exportní ceny o 40–50 procent. Logicky pak žádali stejnou cenu od tuzemských odběratelů. V jiných případech, například u cukru a vajec, zvýšili vývozní kvóty, a tím omezili nabídku na českém trhu.

Web Ekonom.cz napsal 8. prosince 2022: Zemědělci a prodejci potravin se navzájem obviňují, kdo z nich má na svědomí větší díl cenového nárůstu. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza s odkazem na data ČSÚ říká, že čeští zemědělci budou mít letos podle odhadů ministerstva zemědělství rekordní zisky − až k 30 miliardám korun. Loni to bylo 22 miliard, předloni 19 miliard. A poukazuje na to, že ziskovost zemědělství je 13,9 procenta, zatímco ziskovost retailu jen 3,9 procenta. „Agrobaroni by měli začít investovat do své konkurenceschopnosti, aby dokázali dodávat potraviny ve stejné kvalitě a za stejnou cenu jako jejich západoevropští konkurenti. Raději pěstují řepku a vyvážejí mléko a celá selata místo toho, aby investovali do zpracování a výroby potravin,“ říká Prouza.

V polovině utkání

Agrobaron Babiš jako by chvílemi zapomínal, že kandiduje na prezidenta, ne na premiéra. Hlavním terčem pro něj zůstává Petr Fiala. A ten tam není. Zda si napadat Petra Pavla netroufne, protože ten tam je, nevím. Ale snad devadesát procent Babišovy kritiky v jeho prezidentské kampani jde na českou vládu, ne na protikandidáta. Až to tahá za uši. Co má Babišem kritizovaný poslanec Benda a jeho kroky v daňové politice proboha společného s Petrem Pavlem a prezidentskými volbami? Početní stav bobrů nezmínil, ale nezapomněl připomenout, že jeho – Babišova – vláda snížila DPH na pivo. A zase, že Fiala je neschopnej… Řekl panu velkouzenáři jeho volební štáb dost důrazně, na jakou funkci kandiduje? Ale svou okřídlenou hlášku, že všichni kradou, si zatím pamatuje. Jeho vystoupení vypadá jako rezignované přijetí porážky, kdy už jen mechanicky a ne moc souvisle opakuje své staré fráze, už se ani nerozčiluje, ale nemá vůbec žádnou energii. Petr Pavel to zatím má více než jednoduché. On jen tak, jak jeho projev normálně vypadá, odpoví na moderátorovu otázku dvěma třemi racionálními větami, uvede argumenty a skončí. Pak dostane slovo Babiš, a jdou z něj unavené fráze úplných akontextuálních nesmyslů. On jako agrobaron kandidující na prezidenta si stěžuje, že ČR není potravinově soběstačná. Tak proč jím svěřený Agrofert místo biopaliv nepěstuje a nevyrábí víc jídla? A místo zpracování řepky na biopaliva nedává do lahví z ní dělaný potravinářský olej, který je k jídlu plně OK a který by tak jistě zlevnil? To si opravdu neuvědomuje, že voliči vědí, že když Česká republika není potravinově soběstačná, je to z velké části vina agrobaronů, tedy i jeho samotného? Myslí si, že ti lidi, kteří budou už za pár hodin volit, nemají mozek?

Zisky Agrofertu

ČTK napsala 1. července 2022: „Agrofertu loni stoupl zisk na 5,8 miliardy. Agrofertu loni stoupl zisk na 5,8 miliardy. Koncernu meziročně stouply konsolidované tržby o 15 procent na 184,8 miliardy korun. Zisk po zdanění stoupl na 5,8 miliardy korun.“

Petr Pavel a Andrej Babiš (Pavel Hofman / FORUM 24 / Evropská unie)

Deník e15 napsal 20. ledna 2023: „Rekordní rok Agrofertu. Loni získal státní zakázky za 10 miliard. Jednou ze zakázek koncernu Agrofert byla dodávka biopaliv pro státní společnost Čepro za 3,4 miliardy korun, kterou získala během prosince jeho dceřiná společnost Preol. Ten také během roku dodal bez veřejné zakázky biopaliva za 3,9 miliardy korun. Podobně rekordní závěr roku 2022 měla i společnost Uniles. Ta získala zakázky za více než 2,3 miliardy korun. Celkově tak loni Agrofert vystoupal k částce téměř 10 miliard korun, což je trojnásobek proti dosud rekordnímu roku 2020.“

Seznam Zprávy napsaly 20. ledna 2023: „Do Agrofertu dál tečou veřejné peníze z Čepra. Až 7,3 miliardy za dva roky. Vláda Petra Fialy loni zrušila povinné přimíchávání biosložek do pohonných hmot. Státní firma Čepro přesto Agrofertu ze svěřenského fondu Andreje Babiše posílá za biopaliva další miliardy. Loni padl rekord.“

Andrej Jánošík

Andrej Babiš je do té míry dezorientován, že se při diskusi o legalizaci marihuany k rekreačním účelům (Petr Pavel je pro, Andrej Babiš proti) zaštiťuje odbornou autoritou Pavla Béma. Jestlipak Bémovi i Babiš říká „Kolibříku“? A to mu fakt ve štábu neřekli, že zmínky o Bémovi mu u pražských voličů mnoho nepomohou? Prchale, Prchale, to je ale ostuda! A ta myšlenka planetárního mírového kongresu v Praze, co by zde Babiš pro mír na Ukrajině uspořádal, je zase co? Vždyť jste mu neřekli, jak má odpovědět na otázku moderátora, jak by ty státníky přesvědčil, aby přijeli! Koranteng se zeptal, a Babiš fakt nevěděl.  Prchale, Prchale… Ale že Fiala je fuj, říct nezapomněl. A Petr Pavel taky!

Třináct minut před koncem už je Babiš zase v kondici, skáče do řeči, uráží a vykřikuje ty nejbanálnější narativy dezinformační scény – vyvážíme elektřinu a nedáváme ji občanům za 1500 Kč za megawatthodinu. Na dotaz komentátora Bohumila Pečinky, zda spojovat, či rozdělovat společnost, Petr Pavel jasně a výslovně řekne, že chce spojovat – a uvede několik příkladů, co vyjednával jako vojenský diplomat. Andrej Babiš ukáže, že by společnost rozděloval. Začne mluvit o tom, že tu jsou jakési tři miliony ušlápnutých a opomenutých voličů bez reprezentace, a plynule naváže, jak Fialova vláda nefunguje, co všechno nedělá, a řekne, jak by to řešil: „Já bych je seřval.“ Ty „ony“, co za to můžou. A otázka o možné válce od dalšího novináře je podle Babiše strašením lidí. Pane Babiši, tak ještě jednou: Válkou straší Putin, ne novináři! Poté kandidát na prezidenta Andrej Babiš dí: „Mír, mír, mír. Ne válka, mír!“ Takhle natvrdo jsem to naposledy slyšel za socialismu při Svátku práce. Říkal to na tribuně na Letenské pláni při prvomájovém průvodu jiný velký Slovák v dějinách České republiky – soudruh Gustáv Husák.

A chudí?

Řada lidí z těch končin, kde je už sto let bída a exekuce jsou normálem, Babišovým slibům věří. Zkusím jim říct pár slov jaksi za sebe. Vím, jak jste po letech v bídě zoufalí. Jezdil jsem do těch nejchudších míst v zemi třicet let jako reportér. Ale volit Babiše je pro vás stejně marné jako se – abyste na chvíli na tu svou mizérii zapomněli – opít. Zbude jen kocovina. A budou chybět nějaké peníze ve vaší kapse. V obou případech – jak ty, které jste zaplatili za rum, tak ty, které by vám Babiš jako prezident vytahal z kapsy. Protože prezident většinu z toho, co Babiš slibuje, vůbec nemůže řešit. Nemá na to kompetence.

Ale agrobaron by byl v prezidentském křesle naprosto neprůstřelný.  Neměl by už vůbec žádné zábrany osít celou republiku žlutým hnusem a chemií k jeho pěstování degradovat tu nejúrodnější půdu naší vlasti. Neměl by zábrany vyšponovat ceny jídla, které jeho Agrofert vyrábí, do nehorázných výšek.  Petr Pavel je generál v důchodu. Nic nevyrábí, nic neprodává, nepodniká. A jako prezident by nezačal. Andrej Babiš celý život vyrábí, podniká a prodává. Žije tím, horečně vydělává, i když by se dlouhá léta mohl věnovat něčemu smysluplnějšímu. Baví ho to, naplňuje ho to, jeho podstatou – stejně jako u křečka – je hrabání. Věřím, že by dokázal zneužívat prezidentský úřad k tomu, aby jako prezident-podnikatel vyždímal z českých lidí a české země úplně všechno.  Proto by si všichni měli ve volební místnosti uvědomit: Pokud volby vyhraje Andrej Babiš, bude prezidentem České republiky Agrofert.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články