Po dlouhých měsících dnes otevírají restaurace. Za nezákonný zákaz se chtějí naštvaní provozovatelé soudit se státem

Hostinec, ilustrační snímek (ČTK)

Hostinec, ilustrační snímek | FOTO: ČTK

Konečně je to tady. Jeden z nejzásadnějších kroků rozvolnění: dnes se otevírají vnitřní prostory restaurací, ale také bazény, sauny a další obory. Vláda dala restauratérům na přípravy podniků dva dny. Sobotu a neděli. Za otevření restaurací nemůže vláda, ale Nejvyšší správní soud, který konstatoval protiprávnost vládních zákazů.

Na stát se teď začnou valit stovky žalob od naštvaných provozovatelů hospod a restaurací. „Znamená to, že vláda tahala podnikatele a živnostníky za nos. A nejhorší na tom je, že věděli, že jednají protiústavně,“ řekl ČTK Jiří Janeček, místopředseda hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES.

Hnutí dokonce připravuje pro restauratéry tiskopis, který podání žaloby na stát usnadní. Janeček také kritizoval rychlost, se kterou vláda zákaz odvolala a opět nedala podnikatelům čas na přípravu. „Nemyslím si, že všechny restaurace jsou schopné během dvou tří dnů otevřít. Hlavně ne ty, co nemají zahrádky. Je to zase další výkřik do tmy,“ doplnil Jiří Janeček.

()

Právě hrozící žaloby od podnikatelů byly hlavním důvodem, proč ministerstvo ustoupilo a zákazy zrušilo. „Nechceme tady čelit žalobám o náhrady škody. I proto jsme po úvaze přistoupili k tomuto rozvolnění, které se nám nemusí úplně pozdávat,“ řekl na páteční tiskové konferenci ministr Vojtěch. Ani tak se žalobám zřejmě nevyhne, jak dokazuje iniciativa hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v neděli na TV Prima přiznal, že bude řešit, kdo na jeho ministesrstvu nezákonné zákazy připravoval.

I když dnes otevírají restaurace a další podniky, vláda si prosadila určité podmínky, které jsou, jak je pro ni tradiční, mnohdy velmi paradoxní. Tak například mohou otevřít hudební kluby, ale nesmí v nich hrát živá kapela. Mohou otevřít diskotéky, ale lidé tam nesmí tancovat.

Pokud jde o restaurace, tak u stolu mohou sedět jen čtyři lidé, všichni návštěvníci musejí mít test na čínský virus, minimálně samotest, případně musejí být očkovaní, nebo musejí za sebou mít čínský virus v posledních 180 dnech.

Zajímavé je to ticho. Až na slova Vojtěcha o tom, že chce zjistit, kdo nařízení připravoval, se nic neděje. Premiér nic neřeší, jede si svoji předvolební kampaň. Nezajímá ho, že on a jeho vláda zastavili část ekonomiky nezákonně. Přitom kdo jiný by měl dodržovat zákony než vláda? A kde je ta omluva Babiše a spol.? Nikde, protože restauratéři už dávno nejsou jeho voliči. Dupe po nich celou dobu, co je v politice, od EET, kontrolního hlášení až po dosavadní definitivní nezákonnou stopku. Namísto toho, aby se premiér omluvil, že lidem často zničil to, co je živilo, jezdí se smát do domovů důchodců. Zkouší svoje laciné triky na chudáky důchodce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]