Po Facebooku běží hoax, jak se bránit Facebooku. Je to nesmysl

Pixabay/geralt

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/geralt

Po Facebooku teď běží další nesmyslný hoax. Možná jste na to už narazili. Oč se jedná, popisují například na stránkách Svetandroida.cz. Je to skutečně pikantní. Dostanete návod, jak údajně neupadnout do pasti, a tím z vás udělají ještě větší naivky.

Na Facebooku najednou najdete status, kde se dočtete sdělení, které je prý nutno šířit. Píše se tam (text neupravujeme) například: „Nedávám FACEBOOKU povolení sdílet cokoli z mých příspěvků, které jsem dal na jejich stránku, fotky, nebo příspěvky, telefonní čísla nebo e-maily… Absolutně nic, co můžete použít v jakémkoliv konání bez mého písemného povolení nebo verbálního souhlasu. Nezapomeňte, že zítra začíná nové pravidlo Facebooku, kde mohou používat vaše fotky. Nezapomeňte na termín dnes !!! Dá se vse použít v soudních věcech proti vám. Vše, co jste kdy zveřejnili, se od dnešního dne stane veřejně i zprávy, které byly vymazány nebo fotky povoleny. Nestojí to nic za jednoduchou kopii, lépe bezpečně než litovat.“ A tak dále. Pokud vám to ještě nedorazilo, můžeme si to preventivně na Svět androida přečíst.

Jak se v článku správně upozorňuje, je vám to houby platné. Na Facebook se můžete zaregistrovat jen tehdy, když souhlasíte se smluvními podmínkami. Tam odsouhlasíte, že společnost Facebook může s obsahem, který jste vložili, nakládat podle svého. To se vám nemusí líbit, ale to je tak všechno. Už jste s tím souhlasili a protestovat (na stránkách toho samého Facebooku) si můžete, jak chcete. S vaším protestem si pak Facebook taky naloží podle svého, když už jste to tam dali.

Ze smluvních podmínek FB: „Když v našich produktech nebo v souvislosti s nimi sdílíte, zveřejňujete nebo nahráváte obsah, na který se vztahují práva k duševnímu vlastnictví, udělujete nám nevýhradní, převoditelnou, dále licencovatelnou, bezplatnou a celosvětovou licenci k hostování, používání, distribuci, úpravě, spouštění, kopírování, veřejnému předvádění nebo vystavování, překladu a vytváření odvozených děl k vašemu obsahu (podle vašeho nastavení soukromí a aplikace). To například znamená, že když budete sdílet fotku na Facebooku, dáváte nám oprávnění ukládat, kopírovat a sdílet ji s jinými osobami (opět podle vašeho nastavení), jako jsou poskytovatelé služeb podporující naši službu nebo jiné vámi používané Facebook produkty. Tato licence pozbývá platnosti okamžikem odstranění vašeho obsahu z našich systémů.“

Nezbývá tedy nic jiného, než si dávat pozor, co o sobě a o druhých sdělujete, asi jako to děláte při rozhovoru ve společnosti, kdy nevíte, kdo všechno poslouchá a jaké má úmysly. Nespoléhejte se ani na to, že jste někdy na internetu něco „smazali“. To si jen myslíte, že jste to zlikvidovali. Znamená to pouze to, že VY už to nevidíte.

A pokud budete tuto falešnou zprávu šířit, spíše ostatní ukolébáte v jejich blaženém životním stavu, a to k jejich škodě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner