Po Ovčáčkovi mluví za Zemana i Mynář. Dělá ostudu a píše UEFA: Nepoklekneme před vámi

Miloš Zeman a Vratislav Mynář  (ČTK)

Miloš Zeman a Vratislav Mynář | FOTO: ČTK

Disciplinární trest za rasismus, který vyměřila Evropská fotbalová asociace (UEFA) pro Ondřeje Kúdelu, nyní dostal nový rozměr. Proti desetizápasové stopce pro českého fotbalistu se totiž ohradil i prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který na hlavičkovém papíře napsal stížnost, v níž hovoří i za Miloše Zemana. Současně UEFA vzkazuje, že před ní nepoklekneme.

Rozhodnutí asociace překvapilo všechny fotbalové fanoušky v České republice. Ze zápasu Slavie ve skotském Glasgow, v němž byl těžce zraněn brankář Ondřej Kolář a Ondřej Kúdela byl napaden v útrobách stadionu, právě český obránce odešel s nejvyšším trestem. Jeho údajná rasistická poznámka ke Glenu Kamarovi byla pro rozhodce z UEFA nejtěžším z prohřešků v zápase Evropské ligy.

Reagovat se rozhodl i Vratislav Mynář, velký fanoušek vršovického klubu. To by jistě nebylo nic zvláštního, pokud by k tomu nevyužil své postavení a nezakomponoval do své stížnosti i hlavu státu. Tím se jeho dopis stává oficiálním protestem České republiky, který zřejmě nemůže brát UEFA jako dopis od fandy, jenž má přístup na zápasy i v době, kdy je to všem ostatním zapovězeno.

FORUM 24 (archiv)

Co tedy kromě výtky k odsouzení Kúdely bez důkazu, s níž se dá bez diskuze souhlasit, píše kancléř disciplinární komisi Evropské fotbalové asociace? Přestože na to patrně nejste zvyklí, dovolím si vám vzkázat jednu věc. Velmi oceňuji to, že česká veřejnost se s vaším verdiktem neztotožňuje, a to napříč celou společností, sděluje Mynář. Naopak se vám – byť možná jen na krátkou dobu – podařilo spojit i odvěké rivaly. Nepoklekneme před vámi a žádné výhrůžky na českého fotbalového fanouška neplatí, dodává.

Čím UEFA vyhrožuje našincům, kteří sledují fotbal, však neupřesňuje. Nešťastné je i použití formulace o pokleknutí, právě to je totiž nyní součástí mnoha zápasů evropských týmů, které tak podporují boj proti rasismu.

Ke slovu se ke konci dopisu dostává i hlava státu, tedy alespoň podle Mynářova tvrzení. Se situací je podrobně seznámen prezident republiky Miloš Zeman a považuje ji za významnou nejen z hlediska sportu, ale i z pohledu spravedlnosti a lidské důstojnosti. Vyjadřuje sounáležitost všem občanům České republiky, kteří tuto kauzu sledují a jejím průběhem jsou zklamáni, myslí si údajně Zeman.

Po Jiřím Ovčáčkovi se tak Vratislav Mynář stává druhým Zemanovým mluvčím, který jeho jménem bude hovořit k veřejnosti. A zřejmě nejen k ní. Na oficiální stížnost však kancléř bez prověrky rozhodně pravomoc nemá, natož pokud se zaštiťuje jménem prezidenta. Je pochopitelné, že přátelství mezi slávistickým šéfem Jaroslavem Tvrdíkem a Mynářem stále funguje. Není však přípustné, aby z toho vyústily jakékoliv výhody pro fotbalový klub vlastněný Číňany.

Pokud bude Mynář chodit s dalšími papaláši na zápasy, kam má normální fanoušek fotbalu zákaz, jde především o vyjádření nadřazenosti nad ostatními. Když však za klub a jeho hráče lobbuje prezident, navíc pouze v poznámce od jeho kancléře, je to mezinárodní ostuda. Co bychom ovšem od Hradu také mohli čekat?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]