Po populismu přichází papulismus. Žvástem nezarmoutíš

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Tou částí těla, která se ve volebních kampaních nejvíc nadře, je pusa. Mozek je v pořadí namáhaných častí až na některém z dalších pořadí.

Web cestina20.cz nám objasňuje význam slova „papula“: pusa, ústa, ale i celý obličej, tvář.

Příklady ve větách:

„Jestli nechceš dostat po papuli, tak už toho nech.“

„Namaluješ si konečně tu papulu, abychom už mohli vyrazit?“

„Ten nezavře papulu od rána do večera.“

Ten poslední příklad popisuje průběh volební kampaně. Ten první pocity z této kampaně. Prostřední citát vyjadřuje neklid PR odborníka, který připravuje kandidátku na vystoupení před voliči a pokouší se zvýraznit to, co na svěřené bytosti považuje za nejnadějnější kvalitu.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Populismus znamená provozovat takovou politiku a mluvit tak, aby se to líbilo co nejvíce lidem. Protože lidé mají značně protikladné zájmy, nemůže nikdo všechny své sliby realizovat. Nemůžete mít třeba nízké daně a bohatý sociální stát. Nemůžete si půjčovat peníze, aniž byste museli kvůli úrokům vracet víc, než jste si půjčili. Nemůžete hlásat heslo „ani jednoho nelegálního migranta“ a neporušit přitom vlastní právní normy. A on se sem nakonec nějaký ten migrant dostane, protože ani železná opona a hranice KLDR nebyly nikdy tak nepropustné, aby se někomu nepovedlo je překročit.

Papulismus je další fáze populismu. Papula čili ústa už mele nesmysly v ohromných kvantech, aniž by se někdo staral o důsledky. Podobá se to plošnému bombardování z dob, kdy se ještě posádky letadel neuměly tak přesně trefit, tak se to nasypalo ve velkém množství všude. Však on se nějaký cíl najde.

Tak třeba nejmenovaný současný premiér píše: „Chci zmrazit platy politiků na následujících pět let. Zcela jednoznačně. Dík sněmovně, že návrh schválila! Sledujte po volbách senát, jestli to nezruší!“

Z praktického hlediska je to úplně jedno, když se miliardy vyházely na nesmysly. Znamená to taky nabourat předem stanovený systém určování výšky platů politiků, který má svou logiku, stejně jako ji má valorizace důchodů kvůli inflaci. Zní to ale dobře a papula nezahálela a teď se může odebrat do jižní Francie do zámečku, co prý není zámeček, konzumovat lanýže.

Papula nejmenovaného předsedy ČSSD sdělila, že by dnes Josef Lux, někdejší předseda lidovců, doporučil volit ČSSD. Josef Lux je mrtvý a co by doporučil, nám neřekne spolehlivě ani spiritistické médium. Předseda to ale ví. On je to médium, které dokáže vykládat i jiné věci, jež připomínají hlasy ze záhrobí.

Teď máme ovšem jistou naději, jak se rozvíjí umělá inteligence, že když bude mít činovník v uchu sluchátko, bude mu stroj napovídat aspoň trochu bystré výroky. Je otázka, zda chytré řeči nebudou v ústech jistých lidí působit poněkud nepřirozeně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články