Po požáru katedrály v Nantes byl zadržen uprchlík z Rwandy. Kněz chrámu nevěří v jeho vinu

Eric Drooker

Po požáru v katedrále svatého Petra a Pavla v Nantes byl zadržen muž pracující jako dobrovolník pro diecézi Nantes. Je to uprchlík původem z Rwandy. Vyšetřovatelé sdělili, že zatím není oficiálně spojován s požárem.

Rwandský uprchlík měl na starosti zamykání chrámu den předtím, než požár zničil vitráže a velké varhany. Mužův právník řekl, že jeho klient s ohněm „nemá nic společného“.

Eric Drooker

Vyšetřovatelé uvedli, že chtějí vyjasnit některé nesrovnalosti a že by bylo „předčasné“ myslet si, že muž hraje v požáru nějakou roli.

„Musíme zůstat opatrní, pokud jde o výklad této policejní vazby. Je to normální postup,“ řekl státní zástupce Pierre Sennès. Jméno muže nebylo uvedeno. Podle státního zástupce je požár považován za výsledek žhářství. Na místě byly založeny tři požáry a nyní probíhá vyšetřování.

„V této fázi není nic, co by spojovalo mého klienta s ohněm,“ prohlásil uprchlíkův právník Quentin Chabert. Podle něj vyšetřování musí pokračovat „s ohledem na práva každého, zejména práva mého klienta“.

Jean-Charles Nowak, duchovní katedrály, řekl francouzským novinám Le Figaro, že dobrovolník je „mužem povinnosti“, který má zdravotní problémy a „ve Rwandě hodně trpěl“. Ze země odešel před několika lety a teď jednal s úřady o prodloužení víza.

„Ani na vteřinu nevěřím, že by mohl zapálit katedrálu. Je to místo, které zbožňuje,“ řekl duchovní.

Asi stovce hasičů se podařilo zastavit plameny, které ohrožovaly celou stavbu, v sobotu odpoledne. Francouzský premiér Jean Castex ocenil jejich „profesionalitu, odvahu a sebekontrolu“.

(BBC.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]