Po selhání státních zástupců se příliš nevyznamenali ani demokratičtí politici

Politici opozice Ivan Bartoš (piráti), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL) (ČTK)

Politici opozice Ivan Bartoš (piráti), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Předsedové opozičních demokratických stran varují před podkopáváním důvěry v justici, protože přece nejsme banánová republika. Jediní, kdo požadují přezkoumání rozhodnutí pražského státního zastupitelství, které zastavilo trestní stíhání Andreje Babiše, jsou piráti.

Co si od takové slabošské politiky naši demokratičtí politici slibují, to je záhada. Opravdu si myslí, že jejich voličům záleží na tom, aby hlavně nepodkopali důvěru v jakéhosi pana Erazíma? A proč by si vlastně pan Erazím měl zasloužit nějakou speciální důvěru? Jakou důvěru může vzbuzovat čtyřleté vyšetřování, které končí tím, že není jasné, co je velký podnik a co je malý a střední podnik? Je to přece celé naprosto směšné. A vážnou věcí důvěry v orgány veřejné moci by když tak byla důvěra v soudy, nikoli důvěra ve státní žalobce.

Podstatnou otázkou je, jak by v kauze zřetelného dotačního podvodu, při němž se velký podnik skrýval za malý či střední, dopadl člověk, který nedělá předsedu vlády. Tu odpověď zná většina společnosti. Většina společnosti ví, že v tomto ohledu jsme docela obyčejná banánová republika, kde platí právo silnějšího a před Andrejem Babišem se tu už mnoho lidí podělalo strachy. Poslední vývoj v kauze Čapí hnízdo tudíž jen odpovídá současnému normálu. Bohužel.

Náš politický problém s mocenským konglomerátem Andreje Babiše skutečně nelze vyřešit skrze státní zástupce, protože oni jsou součástí tohoto problému. Proto bylo naivní a nemístné se na ně tolik spoléhat. Jejich selhání ovšem odhaluje neuvěřitelnou slabost demokratických politiků, kteří se denně křižují, že nejsou žádní Antibabišové, místo toho, aby byli schopni vytvořit Babišovi silnou protiváhu.

Demokratickým politikům chybí odvaha nazývat věci pravými jmény, chybí jim ale také Babišova pracovitost a politická energie, marketing i komunikační kanály. Chybí jim ale hlavně tah na branku. Neumí se postavit do čela toho ohromného množství lidí, kteří chtějí žít v liberální a civilizované společnosti bez státního šikanování, v níž platí principy právního státu. Je tu dostatek voličů, kteří by podpořili alternativu vůči současné vládě. Jen potřebují mít koho volit.

Likvidace kauzy Čapí hnízdo jasně ukazuje, že právní stát je v České republice nalomený. A proto je velmi nutné se za tyto principy zásadově postavit. Jinak za neustálého vzývání důvěry v naší justici právní stát umře. Protože právo silnějšího je v rozporu s právním státem. A to je náš problém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]