Po stopách otravy Alexeje Navalného. Co předcházelo jeho kolapsu v letadle a kdo se ho chce zbavit?

Alexej Navalnyj (Instagram/Pavel Lebedev)

Alexej Navalnyj | FOTO: Instagram/Pavel Lebedev

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj leží od čtvrtečního rána v nemocnici v Omsku. Nachází se v bezvědomí, ve vážném stavu a podle jeho tiskové mluvčí byl otráven jedem. Ruští lékaři tuto informaci nepotvrdili, vyjadřují se podivně a nechtějí povolit politikův převoz do Berlína, na který naléhá jeho rodina. Co se v osudný den stalo a byl Navalnyj skutečně otráven?

„Tomsk je skvělé město, jedno z nejkrásnějších v naší zemi. K porážce kandidátů Jednotného Ruska je ale zapotřebí více dobrovolníků. Strana má spoustu peněz, porazit ji můžeme pouze s pomocí dobrých, čestných lidí,“ psal ještě ve středu na svůj Instagram ruský politik Alexej Navalnyj o jednom ze svých výjezdů po regionech Ruska, kde příští měsíc proběhnou komunální volby.

Tento opoziční aktivista je znám svými ostrými výstupy proti nezkrotné moci Putina, Medveděva, oligarchů a současného ruského režimu. Přinesl důkazy o korupci, nejasnostech ve veřejných zakázkách. Spojuje Rusy, kteří jsou nespokojeni s podmínkami ve své zemi, na internetu vytváří silný hlas alternativy a možných vyhlídek na lepší budoucnost.

Kryścina Šyjanok (archiv)

Ve čtvrtek ráno se Navalnyj vydal na tomské letiště Bogašovo, aby odletěl ze Sibiře zpět do Moskvy. Cestoval ještě s mluvčí Kirou Jarmyšovou a několika dalšími asistenty. Na letišti si v kavárně Vienna Coffee House před odletem objednal šálek černého čaje.

Protože je Navalnyj známou tváří opozice, v této kavárně ho na svůj Instagram vyfotil ruský občan Pavel Lebeděv, který s ním poté letěl ve stejném letadle. K jeho svědectví se ještě později vrátíme. Že je tato fotografie důvěryhodná, potvrzují světová média, přičemž největší ruské nestátní RBC srovnalo interiér kavárny s oficiálními snímky, ze kterých je patrné, že se Navalnyj v podniku před odletem skutečně nacházel.

 

Instagram

Dokazuje to i další z posledních snímků, na kterých je politik zachycen. Jde o selfie se svým příznivcem, které vzniklo v autobuse při cestě na letiště. Tady je dobré si povšimnout drobného detailu – tedy trika, které Navalnyj na sobě má a jež je stejné jako to na předchozím snímku z kavárny. Čaj byl podle mluvčí Jarmyšové jediným občerstvením, které si Navalnyj ve čtvrtek dal, a tímto čajem měl být podle ní otráven.

Jed v čaji

Poté se svými kolegy nastoupil na let číslo S7 do Moskvy. Let, který obvykle trvá čtyři a půl hodiny, však do cíle tentokrát nedorazil. Podle Jarmyšové se Navalnému totiž udělalo na palubě náhle velmi špatně. Začal se potit, pak odešel na toaletu a tam ztratil vědomí. Letadlo muselo nouzově přistát v Omsku, kde ho zdravotníci odvezli do tamní městské nemocnice. Již tady začali lékaři poprvé spekulovat s variantou, že byl zřejmě otráven. Jenže tuto teorii dlouho nepodporovali.

Letištní kavárna Vienna Coffee House je nyní uzavřená. „Úřady vyšetřují všechny okolnosti incidentu. Zatím bez komentáře,“ řekl zástupce podniku pro RBC. Smazali si rovněž i oficiální stránky a sociální sítě.

Abychom ještě lépe ilustrovali, jak to na palubě letadla v době Navalného kolapsu vypadalo, nemůžeme nezmínit video, které se na internetu objevilo od již zmiňovaného svědka Pavla Lebeděva. Ukazuje chvíle předtím, než Navalného zdravotníci dostali do sanitky. Na záběrech je slyšet intenzivní křik. „Cítil se velmi špatně, byl vyčerpaný a stále křičel bolestí,“ popsal situaci Lebeděv.

O něco později vypustila mluvčí Jarmyšová do éteru tweet o hospitalizaci politika na jednotce intenzivní péči. „Nachází se v bezvědomí, připojen na plicní ventilátor. (…) Předpokládáme, že Alexeje otrávili něčím přimíchaným do čaje,“ napsala na Twitter.

Chodby nemocnice následně zaplnila policie a ačkoli lékaři nejdříve připouštěli možnou otravu, od této verze začali okamžitě ustupovat.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Brzké zotavení“

A podivností přibývalo. Do nemocnice nejdříve nechtěli vpustit Navalného manželku ani osobní lékařku Anastasju Vasiljevovou a mezitím se do práce pustila ruská prorežimní média, která o Navalném začala šířit informace, že toho politik předchozí večer jen příliš vypil a na to si vzal léky, popřípadě že kolaps sám zinscenoval. Tyto varianty však mluvčí popřela. Kreml pak vydal oficiální prohlášení, ve kterém politikovi přeje „brzké zotavení“.

Zdravotníci po prvotních testech uvedli, že nenašli žádné náznaky toho, že by Navalný prodělal infarkt, mozkovou mrtvici nebo chytil koronavirus. V jeho těle prý neobjevili ani žádný jed. Naopak v pátek dopoledne přišli do médií s hlavní možnou diagnózou, podle které trpí metabolickou poruchou, která může za jeho vážný stav.

Asistenti Alexeje Navalného oficiálně požádali Kreml, aby jim pomohl získat povolení k převozu pacienta do Berlína, jeho stav ale podle ruských lékařů převoz neumožňuje. „V Omsku nebude ‚léčen‘, bude ve vážném stavu, v kómatu, protože nikdo zde nemá zájem ho zachránit,” uvedla své obavy v pátek odpoledne Jarmyšová. Podle ní jde o záměr – zdržovat jej v nemocnici, kde není dostatečná lékařská kapacita. Zveřejnila také fotky z neudržovaného prostředí nemocnice.

Pro léčbu a převoz se už vyslovili Angela Merkelová i Emmanuel Macron. Ti oznámili, že jsou připraveni Navalnému poskytnout kvalitní lékařskou péči. Německé letadlo by mělo být připravené.

Stav Alexeje Navalného prozatím zůstává i nadále vážný. Ačkoli si ruští lékaři stále stojí za svou diagnózou, objevují se domněnky rozvíjející původní tezi o otravě. Není jasné, jestli by za ní stála přímo hlava státu Vladimir Putin, Dmitrij Medveděv, šéf ruské státní ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin nebo mnoho dalších ruských oligarchů, se kterými se dostal do křížku.

Mnoho z nich to může dělat kvůli svým vlastním zájmům anebo aby se zavděčili Putinovi. Alternativ je mnoho. V Rusku je otrava jedem rozšířený způsob, jak se zbavovat politických odpůrců. Někdy se však nemusí nutně jednat o úmysl zabíjet, nýbrž jen důrazně varovat. Již v loňském roce musel být opoziční politik převezen do nemocnice kvůli údajné alergické reakci. Sám tehdy prohlásil, že vznikla nejspíše důsledkem otravy.

Prozatím se tak ve vzduchu vznášejí jen samé otázky, víme však jedno: v Rusku bojuje o život významná opoziční osobnost, která má mnoho nepřátel a jejíž umlčení by se hodilo bohužel až děsivě velkému množství lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]