Státní vlajky členských zemí NATO (ilustrační foto) FOTO: NATO (se svolením)
FOTO: NATO (se svolením)
KOMENTÁŘ / Summit Severoatlantické aliance v Haagu má už 32 členských zemí za sebou. Všechny státy nakonec souhlasily se zvýšením obranných výdajů ze dvou na pět procent HDP do roku 2035. Z toho 3,5 procenta na pokrytí „základních obranných potřeb“ a až 1,5 procenta na ochranu kritické infrastruktury, sítí, zajištění civilní připravenosti a odolnosti, uvolnění inovací a posílení obranného průmyslu. Šéf aliance Mark Rutte chtěl, aby výdaje na obranu stoupaly rychleji. Rok 2032 jako finální termín ale nedokázal prosadit.
Vyšší výdaje členů NATO na obranu znamenají, že si země pomaloučku, neochotně, nerady uvědomují, jak obrovské riziko představuje Putinovo Rusko. Měly si to uvědomit dávno. Vědomí hrozby roste tím víc, čím jsou státy blíž ruské hranici.
Věta z čerstvé deklarace NATO „znovu potvrzujeme náš pevný závazek ke kolektivní obraně, jak je zakotveno v článku 5 Washingtonské smlouvy – že útok na jednoho je útokem na všechny“ zní pěkně. Otázkou je, nebo spíš otázkou bude, zda NATO závazek skutečně splní.
Média zaznamenala, že se v prohlášení sice píše o „dlouhodobé hrozbě, kterou Rusko představuje pro euroatlantickou bezpečnost“, ale o ruské válečné agresi proti Ukrajině v ní není ani ň. Typické pro summit v Haagu.
NATO je demokratická aliance. Zvýšení obranných výdajů není povinné, i když se na něm šéfové zemí shodli. Sami jsme celé roky nedávali ani slíbená dvě procenta HDP, a přece zůstáváme členskou zemí. Maďarský premiér Viktor Orbán se hned nechal slyšet, že za stávajících evropských pravidel nikdo v Evropě není schopen vydávat pět procent HDP na obranné výdaje. Španělský premiér Pedro Sánchez taky nevypadá, že by zamýšlel pět procent HDP plnit.
Deklarace NATO neodsuzuje ruskou agresi? Trapné
Většina českých občanů se standardně utěšuje, že jsme členy NATO a že je tedy naše obrana zajištěna. Odsuzujeme každého, kdo to zpochybňuje, protože jasně nahrává Putinovi. S NATO automaticky počítáme, je to „naše jistota“, zároveň však naše, nejen česká, ale i západní, setrvačnost.
Co NATO vlastně dělá? Jak kupříkladu pomáhá Ukrajině? Ruku na srdce, Rus už mohl prohrát, kdyby podpora všech členských zemí, nejen USA, byla nekompromisní, žádný naondulovaný fake. Aliance zkrátka Ukrajině nepomáhá dostatečně. Není ani dostatečně jednotná. Státy si stále dostatečně neuvědomují, že Rusko chce Západ a západní demokracie zničit. Putin to říká a my to nebereme vážně.
Posun termínu zvýšení obranných výdajů z roku 2032 na 2035 o tom jasně svědčí. Jako by bylo dost času. Jako by jedna tajná služba za druhou a jeden bezpečnostní analytik za druhým nevarovali, že máme už jen tři až pět let na vybudování obrany, která bude dostatečně odrazovat Putinovo Rusko.
O politickém nepochopení situace svědčí i neochota Ukrajině přislíbit, že se stane členskou zemí NATO. Je to zbabělé, když si uvědomíme, že mnozí politici melou stále dokola, jak „nás Ukrajina brání“, jak „Západ brání“. Ukrajině by velmi pomohl jasný výhled. Nedostala ho. NATO se ukazuje čím dál víc jako zbabělé, opatrnické společenství se zakrytýma očima.
O to hůř, že se v tom neliší od Evropské unie, kde se země musí o každé malé zostření sankcí proti Rusku, o každou novou pomoc Ukrajině složitě handrkovat a uplácet ruskou pátou kolonu.
Jak už bylo řečeno, závěrečné komuniké NATO neodsuzuje ruskou agresi a obsahuje jen pět holých článků. Totální zkratka oproti minulým letům. Demokratické společenství neodsuzuje ruskou válku? Absurdní, opět zbabělé, trapně taktické. Zbaběle taktické vůči Rusku a zbaběle taktické vůči Donaldu Trumpovi.
Summit provázela megatrapná šaškárna s americkým prezidentem. Strašná starost, aby toho jednoho, jediného Američana někdo náhodou, omylem nenaštval. Vyžaduje stálé chválení a pochlebování. Na síti Truth Social Trump zveřejnil ponižující vzkaz, který mu poslal Mark Rutte. Stojí tam, že po rozhodné akci v Íránu letí „vstříc dalšímu úspěchu“ v Haagu.
King Trump v NATO versus „No Kings“ v USA
NATO byla superdemokratická organizace založená k tomu, aby hájila svobodu a demokracii mimo jiné před ruským nebezpečím. A tahle superdemokratická aliance se najednou klaní před králem Trumpem? Zatímco po celých Spojených státech probíhaly protesty příznačně nazvané „No Kings“ (Žádní králové)? Kdekdo se mu snaží zalíbit, zalézt někam. Co je to za parodii na demokracii? Jak to mohou američtí republikáni, ta sebepohřbívající, trapná a ubohá partaj dopustit? Proč toho chlapa nesfouknou?
Pokud je NATO skutečně demokratické společenství, přece s ním nemůže mávat jeden člověk. I když je momentálně, jakýmsi trestem, výsměchem osudu, prezidentem jedné ze světových velmocí. Kam aliance spadla?
Nejde však jen o podlézání Trumpovi, o nedostatečnou podporu Ukrajiny a nedostatečný odpor vůči putinismu. Otázkou je, zda má NATO dnes dostatečnou sílu a vůli (!) bránit své země před ruskou agresí. Opakuji, že denně u nás i ve světových médiích čteme, že Putinovi stačí tři až pět let, aby dozbrojil Rusko a napadl členský stát aliance!
Jak trapné, slabošské a vysoce riskantní, že nutné kroky NATO mohou klidně zablokovat lidé jako Orbán a Fico, lídři neskrývaně proruští, lídři zemí, u kterých začíná být velmi pochybné, že jsou skutečně demokratické. NATO je velké a stojí na jednomyslnosti, ale není čas to změnit? Anebo není čas říct: ničíte doma demokracii, nemůžete zůstat v NATO?
Aliance podporuje Ukrajinu, ale špióni maďarské tajné služby na Ukrajině, v Zakarpatsku, shromažďovali zprávy o stavu vojenské obrany v západní části Ukrajiny a o náladách mezi místním obyvatelstvem. V Zakarpatsku přitom žije početná maďarská menšina a Orbán se ani příliš netají tím, že sní o Velkém Maďarsku, které by si kus Ukrajiny se souhlasem Putina ukouslo. To je v NATO možné? To unese? Absurdní.
Vůli a (ne)jednotu jsem probral, vrátím se k dnešní vojenské síle NATO. Nejsem vojenský analytik, ale ani jím nemusím být. Dohodnuté zvýšení obranných výdajů zemí aliance jasně ukazuje, že je slabá, nemá dostatek vojáků, munice, tanků, dronů, letadel, raket. Nezačala pořádně oživovat vojenský průmysl, banky stále nechápou, že pod Putinem „dobankují“, dohrají. A, jak řečeno výše, probouzení se z konzumní letargie, z dolce far niente, jde děsivě a líně pomalu.
Po summitu NATO je to jako po výprasku. Obnažil všechny slabiny. Navrch huj, zvyšujeme na pět procent, chceme se bránit. Ale rozhodnost mohou zablokovat demokracii dusící země a vše ovládá systém sebemilujícího, sebeobdivujícího, sebestředného Trumpa, rozuměj vespod, uvnitř fuj.
Probere se z toho demokracie? Probere se z toho zlého snu Severoatlantická aliance a Evropská unie? Vzepře se Amerika svému volebnímu omylu? Dozvíme se to brzy.