Počet Američanů, kteří by omezili pomoc Ukrajině, roste. Pořád jsou však ve výrazné menšině

Ilustrační foto (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Ilustrační foto | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Od jara 2022 se počet Američanů, kteří by chtěli omezit pomoc bojující Ukrajině, zvýšil čtyřnásobně. Většina společnosti v USA však chce pomáhat i nadále. Vyplývá to z nové studie, kterou publikovalo středisko pro výzkum veřejného mínění Pew Research Center.

S ohledem na blížící se roční výročí od ruského vpádu na Ukrajinu uskutečnilo centrum průzkum, jak Američané podporují pomoc bojující Ukrajině. Obdobný výzkum se uskutečnil i v loňském roce, krátce po propuknutí války.

Politolog a bezpečnostní odborník Veiko Spolitis z Lotyšského institutu mezinárodních vztahů (Saeima / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Zatímco měsíc po napadení, v březnu 2022, odpovědělo přes 42 % respondentů, že USA dodávají Ukrajině „nedostatečnou“ pomoc, po rok trvající válce takto odpovědělo více než o polovinu méně dotázaných, jen 20 %. Přitom počet lidí spokojených se současnou úrovní nabídky se příliš nezměnil, v porovnání s loňským zjištěním se snížil pouze o jedno procento z 31 na 30 %.

Naopak výrazně stoupl počet lidí, kteří se domnívají, že pomoci je již příliš mnoho. Namísto 7 % z loňského jara je jich v lednu 2023 již 26 %. Pokles podpory je patrný především u voličů Republikánské strany. V březnu 2022 odpovědělo pouze 7 % republikánů, že USA pomáhají Ukrajině příliš, letos to je již 40 %.

Změnilo se rozložení odpovědí na otázku, zda respondenti považují Rusko za vážnou hrozbu pro zájmy USA. Jen pár dní před invazí se odpovědi pohybovaly v průměru okolo 26 %, a byly přibližně stejné u demokratů a republikánů.

Bezprostředně po ruském vpádu na Ukrajinu se v březnu 2022 procento Američanů, kteří vnímají Ruskou federaci jako hrozbu, zdvojnásobilo na 50 %. Do ledna 2023 opět pokleslo, ale projevují se zde výrazné rozdíly podle příslušnosti k jednotlivým stranám. Okolo 43 % příznivců prezidenta Bidena stále vidí jako hlavní hrozbu Rusko, zatímco mezi republikány je to asi 27 %, tedy skoro stejně jako před invazí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články