Počet nakažených koronavirem v Česku dál roste. Za čtvrtek přibylo přes 1500 nově nakažených

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ve čtvrtek v Česku přibylo 1549 nových pozitivních případů koronaviru. Jedná se nejvyšší denní přírůstek od začátku května. Za poslední týden se onemocnění covid-19 prokázalo u zhruba 5400 lidí. Dál roste také počet nakažených v nemocnicích. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 262 lidí. Jejich počet se za dva týdny téměř zdvojnásobil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pacientů v těžkém stavu je podle aktuálních informací 13, před týdnem jich bylo o čtyři méně. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví se dá očekávat, že nakažených bude kvůli nakažlivějším variantám viru přibývat ještě několik týdnů. Resort ale neplánuje zavádět žádná opatření proti šíření nákazy, protože se neplní nemocnice ani jednotky intenzivní péče.

(Profimedia)

Incidenční číslo se během státních svátků na začátku července snížilo, ale ve čtvrtek začalo znovu růst. Za uplynulých sedm dní připadá v Česku na sto tisíc obyvatel 51 nakažených, o dva více než před týdnem. Nejvíc se nákaza šíří v hlavním městě, následuje Středočeský a Plzeňský kraj. Nejméně nakažených na sto tisíc obyvatel je v Olomouckém kraji.

Za uplynulých sedm dní provedly laboratoře v Česku přes 29 tisíc testů, o zhruba 4300 méně než v minulém týdnu. Podle odborníků se v současné době testují pouze lidé s vážnějšími příznaky, a nakažených je tak v populaci reálně mnohem víc. O virové náloži v populaci mluví také analýzy odpadních vod v Praze. Podle expertů z Vysoké školy chemicko-technologické ukazují mimořádně strmý nárůst viru, přesahující nejvyšší hodnoty z předchozích vrcholů epidemie.

Za poslední sedm dní se nechalo naočkovat zhruba 4600 obyvatel České republiky. U většiny se jednalo o posilující dávku. Dokončené očkování má v Česku téměř 7 milionů lidí, na přeočkování zatím dorazilo přes 4 miliony z nich.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,9 milionu pozitivních případů, k tomu navíc ministerstvo eviduje téměř 269 300 podezření na opakovanou nákazu. Na koronavirus dosud zemřelo přes 40 tisíc lidí. Za poslední týden je úmrtí devět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články