Počet nových případů covidu se v úterý přiblížil 10 tisícům, hospitalizovaných je nejvíc od května

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Epidemická situace v Česku se nadále rychle zhoršuje. Po pondělních 7602 nově nakažených v úterý přibylo dalších 9902 případů. Oproti minulému úterý je to nárůst o více než tří a půl tisíce a současně nejvyšší jednodenní záchyt od konce letošního března. Spolu s tím dále rychle roste počet hospitalizovaných s covidem-19, který už překročil dva tisíce. To je nejvíc od začátku května. Současně se také zvyšuje počet lidí, kteří s covidem v Česku umírají.

Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví ze středečního rána je s koronavirem nyní hospitalizováno 2058 pacientů, 288 z nich pak vyžaduje intenzivní péči. V nemocnicích tak nyní leží nejvíce lidí od 7. května. Ve srovnání s minulým týdnem se zdravotníci starají o bezmála 800 nových pacientů, počet těch s těžkým průběhem se zvedl ze 178 na aktuálních 288. Oproti minulému roku je však situace v nemocnicích stále relativně dobrá – 2. listopadu 2020 bylo s covidem hospitalizováno 8034 lidí a bezmála 1200 z nich bylo v těžkém stavu. Počet nových případů byl ale k tomuto datu loni nižší než letos – a to přibližně o sedm stovek.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Spolu s aktuálním růstem počtu nově nakažených se zvedá i tzv. sedmidenní incidence covidu – tedy počet případů na sto tisíc obyvatel. Ke středečnímu ránu má celorepublikový průměr hodnotu 386. Nejvíce se nebezpečná nákaza podle dat ministerstva a hygienických stanic šíří na severu Moravy, ve Slezsku a také na jihu Čech. Úplně nejhorší je situace v Prostějově, kde za poslední týden úřady evidují 748 nakažených na 100 tisíc obyvatel, následuje okres Ostrava-město (624) a Brno-venkov (604 nových nákaz na 100 tisíc obyvatel). Naopak nejpříznivější epidemická situace je v příhraničí na západě a severu republiky – covid se příliš nešíří na Chebsku, Sokolovsku či Děčínsku, kde se sedmidenní přepočty na sto tisíc obyvatel drží pod stovkou.

Od minulého do tohoto úterý zemřelo s covidem v Česku celkem 171 lidí, což je přibližně polovina počtu za celý říjen a násobně víc než v září. Stále je to ale mnohem méně než loni touto dobou, kdy covidové nákaze podléhalo přibližně 200 lidí každý den.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články