Počet obětí hurikánu Ian na Floridě stále roste, mluví se až o 72 mrtvých

Následky hurikánu Ian na Floridě (ČTK / AP / Wilfredo Lee)

Následky hurikánu Ian na Floridě | FOTO: ČTK / AP / Wilfredo Lee

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, americká televize ABC uvádí nejméně 72 mrtvých. Předchozí informace o obětech hovořily o nejméně třech desítkách. Záchranáři stále prohledávají trosky ve zdevastovaných oblastech.

Floridu navštíví ve středu americký prezident Joe Biden s manželkou, už v pondělí pojedou na Portoriko, které se vzpamatovává z následků hurikánu Fiona. Informovala v sobotu AP s odvoláním na oznámení Bílého domu.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Záchranáři podle sobotních údajů pomohli více než tisícovce lidí ze zaplavených oblastí na jihozápadě Floridy a v její centrální části. Stále ale také nachází nové oběti, z nichž většina se utopila kvůli obrovským vlnám, které hurikán způsobil.

Ian udeřil na Floridu ve středu jako hurikán čtvrté kategorie, co do síly větru se blížil nejvyšší, páté kategorii, a byl tak jedním z nejsilnějších, jaké kdy tuto oblast postihly. Hurikán posléze zeslábl na tropickou bouři a pak opět zesílil a jako hurikán prvního stupně zasáhl Severní Karolínu, provázel ho vítr o rychlosti přes 140 kilometrů v hodině. V Severní Karolíně si vyžádal čtyři oběti, a než dorazil na Floridu, způsobil hurikán Ian smrt tří lidí na Kubě. V sobotu opět zeslábl a nyní postupuje nad Atlantikem dále na sever podél amerického pobřeží.

Hurikán způsobil na Floridě také rozsáhlý výpadek proudu, v sobotu večer tam bylo bez dodávek elektřiny ještě skoro milion odběratelů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články