Počet obětí zemětřesení vzrostl na 290, v Itálii je dnes státní smutek

(ČTK)

FOTO: ČTK

Italští záchranáři vyprostili z trosek další těla, počet obětí středečního zemětřesení se tak opět zvýšil. Mrtvých je nyní 290, uvedly italské úřady. Nejvíce zasaženo bylo město Amatrice, kde přišlo o život 230 lidí, dalších 11 jich zahynulo v Accumoli a 49 ve městě Arquato del Tronto. Zraněno bylo 387 lidí. V Ascoli Piceno se dnes koná státní pohřeb 35 obětí středečního zemětřesení.

Obyvatelé italského regionu, který byl zemětřesením nejvíce zasažen, informovali o další sérii následných otřesů, které zaznamenali během noci. Ty nejintenzivnější byly o síle 4,2 stupně.

K uctění památky zemřelých vyhlásila vláda na dnešek státní smutek, vlajky budou proto po celé Itálii spuštěny na půl žerdi. Ve městě Ascoli Piceno se pak uskuteční státní pohřeb některých obětí, které se zúčastní i premiér Matteo Renzi a prezident Sergio Mattarella.

Ještě před konáním smuteční ceremonie byly rakve vystaveny v místní tělocvičně, kde pozůstalí dávali svým zesnulým příbuzným poslední sbohem.

Prezident navštívil Amatrice, poděkoval záchranářům

V italském Ascoli Piceno se dnes koná státní pohřeb 35 obětí středečního zemětřesení, při kterém přišlo o život nejméně 290 lidí. Biskup Giovanni D’Ercole během smuteční mše v tamní tělocvičně vyzval truchlící, aby opět nalezli odvahu vybudovat své domovy i celou komunitu. Pohřbu se účastí rovněž italský prezident Sergio Mattarella a premiér Matteo Renzi.

„Nebojte se dát najevo své utrpení, ale neztrácejte odvahu. Společně si postavíme domy a kostel. Společně znovu obnovíme život v našich komunitách, začneme od našich tradic až po trosky smrti. Společně,“ citovala biskupa agentura AP.

V tělocvičně byly vystaveny tři řady rakví, na každé jméno oběti, často její fotografie a také květiny. Mezi příbuznými obětí je i mnoho zraněných, kteří se účastní ceremonie s obvazy či šrámy na tvářích, popsala reportérka americké televize CNN. Mezi rakvemi jsou i dvě bílé, které patří dvěma z celkového počtu 21 dětí usmrcených při zemětřesení. Nejmladší oběti bylo pět měsíců, nejstarší 93 let.

Italský prezident ještě před pohřbem navštívil město Amatrice, kde během zemětřesení zahynulo nejvíce lidí. Prezident tam poděkoval záchranářům, kteří se mnohdy holýma rukama snažili z trosek vyprostit přeživší. Hlavu státu doprovázel starosta města Sergio Pirozzi, který mu v ulicích ukazoval rozsah zkázy. Prezident se prošel pouze na okraji tohoto středověkého města. Do jeho centra je kvůli zničeným budovám stále ještě nebezpečné vstupovat.

K uctění památky zemřelých vyhlásila vláda na dnešek státní smutek, vlajky jsou proto po celé Itálii spuštěny na půl žerdi.

„I když jsem je neznala, mé srdce je zlomené. Jsou to lidé, kteří přišli o všechno, o své domy, o své blízké,“ uvedla jedna z obyvatelek města Ascoli Piceno Luciana Cavicchiuniová. „Takové věci by se neměly stávat,“ dodala.

Většina budov v této oblasti neměla žádnou ochranu proti zemětřesení. Spadly ale i ty, které ji měly. Například škola v Amatrice, která byla zrekonstruovaná v roce 2012.

Úřady již zahájily vyšetřování některých incidentů, například zřícení zvonice v Accumoli, která dopadla na střechu sousední budovy a usmrtila čtyřčlennou rodinu.

„Co se stalo, nemůže být považováno za osud,“ uvedl prokurátor Giuseppe Saieva, který vyšetřování řídí. „Kdyby ty budovy byly postaveny tak jako v Japonsku, nezřítily by se,“ citoval ho italský deník La Repubblica.

Italský premiér slíbil, že zničené obce budou vybudovány co nejdříve. Starosta Amatrice v této souvislosti vyzval vládu, aby se poučila z pomalé obnovy po zemětřeseních v minulosti. „Potřebujeme rekonstrukci v rekordním čase. Politici mají skvělou příležitost ukázat, že dokážou tento mimořádný závazek splnit,“ dodal starosta Sergio Pirozzi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články