Počet případů v Belgii rychle narůstá. Hrozí zákaz nočního vycházení

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Podobně jako v Česku se zhoršuje situace ohledně epidemie koronaviru také v Belgii. Podle statistiky tam ke včerejšímu dni přibylo 10.448 případů nákazy koronavirem. Vláda tak zavádí nová opatření, aby šíření nákazy zabránila. Premiér Alexander De Croo občanům připomněl vážnost situace, uvedl server Novinky.cz.

„Je to velmi znepokojující. Koronavirus se šíří čím dál rychleji a tomu musíme zabránit co nejdříve,“ citoval server The Brussels Times De Crooa. Pokud se nesníží počet pozitivních případů na den, dojde do poloviny listopadu k vyčerpání volných lůžek na JIP.

Už od minulého pátku platí v Belgii opatření, která se nejvíce dotýkají restauračních zařízení. Zatímco restaurace mohou mít otevřeno až do 1:00 ráno, kavárny a bary musí zavřít do 22:00 hodin. Mnozí podnikatelé se tak snaží nově platné nařízení obejít a ze svých barů dělají restaurace.

„Bary jsou místa, kde se neprodává jídlo. Já mám v nabídce jednohubky a zákusky, takže mám dvě možnosti. Teď se nereprezentuji jako majitelka baru, ale jako majitelka restaurace,“ uvedla například Aurore Phanariotisová, které patří podnik Le Paon d‘Or v Bruselu.

Na podobné obcházení zákona reagovala vláda tím, že povinností otevřených podniků, je mít na vchodových dveřích vylepené úřední povolení potravinářské inspekce. Pokud jím nedisponují, bude podnik bez ohledu na nabídku jídla považován za bar.

Ilustrační foto  (repro video YouTube/NBCA)

Oproti tomu se opatření příliš nedotknou klasických obchodů. Vztahuje se na ně pouze povinnost zavřít do 22:00 hodin. Doporučuje se také dodržování rozestupů a nošení roušek. Omezení se vztahují také na amatérské sporty. Na rozdíl od Česka ale školy v Belgii sportoviště zůstávají otevřené. Lidem je doporučeno pracovat z domova.

V pátek měla jednat belgická vláda a zvažuje se, že veškerá tato pravidla ještě zpřísní. Podle listu Le Soir Belgičanům hrozí, že mezi 23:00 až 6:00 dojde k úplnému zákazu vycházení. „Dobrý nápad, ale je třeba brát v potaz, že není nutné nařizovat ho celoplošně, ale jen v nejhůře zasažených oblastech,“ řekl serveru HLN epidemiolog Pierre Van Damme.

Za posledních sedm dní se v Belgii průměrně nakazilo 5.976 lidí, což je o 96 procent více než týden předtím. Reprodukční číslo stouplo na 1,56. Belgie se obává dalšího růstu, který by znamenal, že už v polovině listopadu by byla Belgie bez volných nemocničních lůžek na JIP.

„Do poloviny listopadu tímto tempem dosáhneme maximální kapacity 2000 lůžek na JIP. Tomuto scénáři se musíme rozhodně vyhnout,“ uvedl mluvčí krizového centra pro boj s covidem-19 Yves Van Laethem.

Nemocnice v Bruselu, který je jedním z nejvíce zasažených center, dnes přešly na fázi 1B, což znamená, že 50 procent lůžek je vyhrazeno pro pacienty s nemocí covid-19. Laethem ale klidnil občany, že situace není zdaleka taková, jako byla v březnu a dubnu, kdy měla Belgie v přepočtu na obyvatele jednu z nejhorších bilancí nakažených na světě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com