Počet uprchlíků přicházejících do Německa v posledních dnech klesá

Eric Drooker

Počet uprchlíků přicházejících do Německa se v posledních dnech výrazně snížil. Podle policejních údajů se nyní v zemi nově objeví kolem 3000 uprchlíků denně, na počátku minulého týdne to ještě bylo více než 7000 osob denně. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zatím není jasné, co snížení počtu imigrantů způsobilo.

Pod čtyřtisícovou hranici se počet přicházejících prchlíků snížil poprvé v pátek. Za celý víkend pak do Německa dorazilo 5800 lidí, z toho tři čtvrtiny přišly přes rakouské hranice do Bavorska, oznámila spolková policie. Celkem podle policejních informací vstoupilo v listopadu do Německa zhruba 216.000 uprchlíků.

Přistěhovalecký proud však slábne. Ještě na počátku minulého týdne přicházelo denně přes 7000 imigrantů. Na této úrovni se jejich počet držel přes dva týdny. Desetitisícovou hranici překonal počet příchozích naposledy 5. listopadu. V letních měsících přitom nebyl takový počet příchozích v jediném dni výjimečný.

Podle listu FAZ zatím nelze přesně určit, co snížení počtu imigrantů způsobilo. Jedním z důvodů může být pokles teplot a zhoršení počasí v posledních dvou týdnech, kvůli němuž je pro uprchlíky složitější pokračovat v cestě přes Evropu do Německa. K omezení počtu uprchlíků podle listu mohlo přispět i vytvoření plotů a dalších bariér na takzvané balkánské cestě, po níž do Evropské unie přicházela v posledních měsících většina lidí.

Nižší počty uprchlíků hlásí i další země na takzvané balkánské trase, po které míří většina migrantů na sever Evropy. V Rakousku se minulý týden počet příchozích migrantů poprvé dostal pod 3000 denně. Pokles zaznamenaly také Chorvatsko, Slovinsko či Makedonie.

Německo letos očekává, že v zemi požádá o azyl přes milion lidí, neoficiální odhady hovoří dokonce o 1,5 milionu. Berlín kvůli vysokému počtu přicházejících uprchlíků žádá o vytvoření stálého mechanismu, který by umožnil rozdělovat žadatele o azyl mezi členské země Evropské unie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]