Pochlubil jsem se, jak rychle se nám daří očkovat, psal Arenberger. Skutečnost je opačná: očkujeme téměř nejpomaleji

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). (Úřad vlády)

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). | FOTO: Úřad vlády

Očkování v Česku se stále zásadněji nezrychlilo. I přes marketingově líbivá slova jak předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), tak ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se Česku stále nedaří přiblížit se k průměru Evropské unie. Redakce deníku FORUM 24 sleduje rychlost očkování v Česku dlouhodobě a zasazuje data ministerstva zdravotnictví do kontextu.

„Právě jsem na mimořádné videokonferenci ministrů zdravotnictví Evropské unie. Pochlubil jsem se, jak rychle se nám daří očkovat,“ napsal ve čtvrtek na svůj twitter ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

()

Očkování sice velmi pozvolna zrychluje, stále jsme ale pod průměrem Evropské unie i sousedních států. Stále nedosáhnutá je Babišem (i Arenbergerem) slibovaná stotisícová meta očkovaných denně. Premiér sliboval, že bude Česko po Velikonocích očkovat přes 100 tisíc Čechů.

V řeči čísel: Celkově bylo v Česku podáno téměř 4,4 milionu dávek. Za posledních pět dní, o kterých má ministerstvo zdravotnictví k dispozici dostupná data (tedy od 15. do 19. 5.), bylo aplikováno celkem 302 833 dávek očkování proti covidu-19. To je v průměru 60 566 denně. Pro srovnání: o týden dříve, tedy (8.–12. 5.) to bylo 300 963, průměrně 60 192 denně. Očkování tak zrychluje velmi pomalu.

A i když byl minulý čtvrtek co do počtu vydaných dávek rekordní (90 420 dávek), stále jde o výjimku, která několikanásobně překračuje víkendové počty, které se drží u 30 tisíc.

Zajímavé je také sledovat vývoj v sousedních zemích. Alespoň jednou dávkou je v Česku očkováno 29,90 % lidí, je druhé nejhorší hned za Slovenskem. Nejlépe se drží Německo se 37,88 % proočkovaných.

Ještě směrodatnější může být poměr občanů, kteří jsou plně vakcinováni. Tedy je Česko ze všech států nejpomalejší, s 10,51 %. I v tomto případě jde v Česku o čísla pod průměrem hodnot v Evropské unii, kde dosahují 13,67 %.

Opět si dovolím malé srovnání, tentokrát se zemí, kde je proočkovanost nejvyšší na světě – s Izraelem, kde je tato hodnota na 59 procentech. Vyplývá to z dat serveru Our World in Data, který schraňuje a zpracovává nejrůznější data z celé světa.

Ke kýžené proočkovanosti, díky níž bude pandemie minulostí, je potřeba 70 procent.

Jedná se o vakcinaci tzv. plnou, tedy oběma dávkami. Jediná vakcína, která poskytuje ochranu už při první dávce, je od firmy Johnson & Johnson. Požadovaná ochrana nastupuje už do dvou týdnů po aplikaci. V Česku s ní ale téměř neočkujeme, vydaná byla pouze v zanedbatelném procentu 0,6 % ze všech vypotřebovaných očkovacích látek.

Problém je stále v dodávkách vakcín pro praktické lékaře. I přes dlouhodobý apel dostali méně vakcín, než jim bylo přislíbeno premiérem Andrejem Babišem. Tento týden se k nim dostane pouze 37 tisíc očkovacích látek místo původně avizovaných 50 600 dávek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]