Při pochodu Prahou lidé ve středu vpodvečer vzpomněli na brutální zásah komunistického režimu proti demonstraci před 50 lety, a také protestovali proti současným politickým poměrům.

Průvod, jehož se zúčastnilo podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii asi třikrát víc lidí, než očekávali, byl dlouhý skoro dva kilometry a po cestě nabral zpoždění.

Několik tisíc lidí se vydalo z Václavského přes Staroměstské na Hradčanské náměstí. Účastníci si připomněli 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa konaly občanské protesty. Rozehnala je komunistická policie spolu s tzv. lidovými milicemi, což byly nikdy nelegalizovaní ozbrojenci, většinou dělníci s puškami nebo samopaly. Jejich akce si vyžádala sedm mrtvých (po desetiletí se udávalo jen 5) a desítky zraněných.

Před pochodem na Václavském náměstí promluvila televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která jako první v roce 1968 ohlásila z obrazovky televize invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Spolu s kolegy vysílala celý den, až do momentu, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci.

David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora