Pochod pro demokracii mířil od Hradu na Klárov. Aneb Pravda a láska musí zvítězit nad lží, nenávistí a Moskvou

„Pochod pro demokracii“ byl ukončen na pražském Klárově.  (Jenny Nowak)

„Pochod pro demokracii“ byl ukončen na pražském Klárově. | FOTO: Jenny Nowak

Je čas jít zase do ulic, stálo v záhlaví události, kterou občanští aktivisté, terénní pečovatelka Ivana Kudry a soukromník David Šteffel, na Facebooku zvali na „Pochod pro demokracii“. Aktivní občanská společnost si cestu vždycky najde. A to i v době nouzového stavu vyhlášeného kvůli nákaze koronavirem.

Za přísného dodržení všech nezbytných opatření – skupinek maximálně po deseti lidech s dvoumetrovými rozestupy, s rouškami a za asistence množství policistů – vyrazilo ve středu 29. dubna asi pět desítek občanů s vlajkami a transparenty z Hradčanského náměstí k Úřadu vlády, odkud zamířili na Klárov. V předneseném prohlášení tam mimo jiné zaznělo:

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Nehodláme se smířit se ztrátou práv a svobod, které se těžce rodily od sametové revoluce v roce 1989. Současná vláda svým často chaotickým a nepředvídatelným způsobem dokázala za posledních pár týdnů vyvolat strach, beznaděj a paniku. … Vláda může v rámci národní bezpečnosti či zdraví po omezenou dobu omezit lidská práva. Ano, zdraví a bezpečnost našeho národa má přednost před čímkoliv. Pokus pana premiéra Babiše převzít moc prostřednictvím ministra obrany pana Metnara ale jen dokazuje, že vláda nemá zájem chránit a hájit práva občanů, ale především svoje vlastní zájmy.

Žádáme proto Andreje Babiše o další neprodlužování nouzového stavu, neboť k němu neshledáváme jediný důvod. Žádáme demisi vlády. Žádáme navrácení všech občanských práv a svobod všem občanům tohoto státu, přičemž jejich případné omezení bude řádně zdůvodněno a bude trvat jen po dobu nezbytně nutnou. Vláda Andreje Babiše devastujícím způsobem znehodnotila českou politiku a Českou republiku, věrohodnost její demokracie, právního státu, mezinárodní závazky České republiky zejména vůči NATO a Evropské unii, rozdělila nejen českou společnost, ale ohrožuje dobré jméno, prestiž České republiky a její kredit v Evropě a ve světě.“

Účastníci první větší demonstrace od vyhlášení nouzového stavu se také na dálku spojili se starostou pražských Řeporyjí Pavlem Novotným (ODS), který je na popud tajných služeb z důvodu potenciálního ohrožení momentálně pod nařízenou policejní ochranou.

Novotný svůj krátký vstup, ve kterém poděkoval přítomným za to, že se nepřestávají angažovat a odmítají se smířit s nehoráznostmi, jako je například bezprecedentní vměšování Ruska do záležitostí České republiky, zakončil parafrází slavného Havlova výroku: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží, nenávistí a Moskvou.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]