Pochopitelné frustrace z vlády využívají extremisté a dezinformační parazité

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto)  (Alena Spálenská)

Demonstrace proti vládním nařízením 18. 10. 2020 (ilustrační foto) | FOTO: Alena Spálenská

Nejlépe se dá člověk zmást, když se mu namíchá koktejl z pravdy a ze lží a pořádně protřepe. Pak je nutné přidat emoce, protože proti nim se nedá postavit žádný argument, jen jiná emoce. A neřešitelný konflikt je na světě. Jako v případě „povedené“ demonstrace na Staroměstském náměstí.

Dezinformací se hned po akci vyrojila celá řada. V podstatě sdělují, že demonstrace byla pokojná, ale pak policejní provokatéři vyvolali násilné střety. Poté údajně policie zabránila lidem náměstí opustit. Policie prý jednala podle plánu, který má za cíl zotročit svobodné lidi a zkompromitovat bojovníky za svobodu.

FORUM 24 (archiv)

Když se někdo pokouší tyto pohádky vyvracet fakty, pohoří. Video na Novinky.cz ukazuje, že lidé z demonstrace, která byla organizátory ukončena, normálně odcházeli.

Web Manipulatori.cz dává příklady videí, která mají dokazovat policejní spiknutí, ale nedokazují nic:

„Video uživatele ‚Wašek Sloup‘ (Zifčák 2), (nyní není na Youtube již dostupné, pozn. F24) které má údajně dokazovat, že prý neuniformovaní policisté vyprovokovali konflikt. Ve skutečnosti k tvrzení, že policista, který nastupuje do policejního auta, vyprovokoval nějaké konflikty, nepřináší žádné důkazy. Je veřejně známo, že například operativci protiextremistického útvaru chodí v civilu. Nakonec se ukázalo, že se jednalo o člena antikonfliktního týmu. Novinkám.cz se podařilo podle ní rovněž zjistit, že krátce předtím, než sedl za volant, ze sebe sundal reflexní vestu s nápisem týmu, což ale na videu z internetu není vidět.“

Na Facebooku líčí závěr akce Ray Baseley, který byl přítomen:

„Dnes po řádném ukončení shromáždění začaly skupiny hooligans z celé republiky útočit na ozbrojené složky policie – ze strany hooligans byla použita pyrotechnika a někteří házeli i dlažební kostky a jiné předměty. Policie vyzvala v tuto chvíli všechny, ať opustí náměstí – ti, kdo přišli na anti-rouškovou akci a nechtěli konflikt, dostali šanci odejít a většina i odešla. Veliká část hooligans, ale zůstala. Na uzavřeném náměstí následně pokračovaly střety s policí, která využila standardních donucovacích prostředků (slzný plyn, gumové projektily). Později bylo mobilizováno vozidlo s vodním dělem i policisté na koních. Toť vše z mého pohledu pro všechny, kteří se ptali, vyvázl jsem jen s pohmožděninou nohy po zásahu neznámým objektem, nejspíš se jednalo o dlažební kostku.“

Takto bychom mohli pokračovat. Šiřitelé hoaxů by se měli spíše vypořádat s tím, proč na místo přišlo tolik lidí s takovou „výzbrojí“ a proč neodešli s ostatními.

Na celé věci je ale především nebezpečný ten mix, který se podařilo vytvořit. Frustrace mnoha lidí z počínání naší neschopné vlády, která je zmítána děním kolem koronaviru, místo aby včas aktivně jednala, je pochopitelné. Spíše bychom se mohli divit, kdyby byli v klidu. Stejně tak není nutné podezírat z plánovaného násilí původní organizátory a všechny účastníky. Jenže na celý podnik se od počátku nalepili parazité, kteří se rozhodli ji využít. Grafika s obuškem nebo baseballovou pálkou, kterou pak použili na svých pozvánkách, mluví celkem jednoznačně. Pokud tohle není výzva k násilí, tak co potom ještě?

Dospělý člověk by měl umět rozlišovat. Vláda to zpackala, opatření zavedla pozdě, neumí pomoci lidem, které dnešní stav ohrožuje na životě, na zdraví a existenčně. Jenomže aby se symbolem takového odporu stalo nenošení roušek a šíření fake news o tom, že koronavirus neexistuje, nebo je krotký, už je selhání úsudku.

Jak dobrým i špatným zvykem, je potřeba zmínit Putina. Ne, Putin nemůže za každou demonstraci na nějakém dvorku, stejně tak není neviňátko, na které se všechno hází. Strategií dnešních šéfů v Kremlu je vyvolat chaos. Něco se dá zorganizovat, něco se dá jen lehce ponouknout, k dalšímu pomůže třeba radikalizace sil, které už tady jsou. Klidně na obou stranách sporu. Není těžké zjistit, kolik takových vlastenců a bojovníků za svobodu, co šíří moudra na internetu, ve skutečnosti neexistuje. Nejsou to skuteční lidé, jen pouhá jména bez nějaké fyzické identity. Ti teď budou žhavit atmosféru a střídavě psát o policejní brutalitě a pak o tom, jak měla vláda všechny zmlátit a naházet do Vltavy. Chvíle takového úsilí a s rozumem je konec.

Takže tu máme třaskavinu složenou z oprávněné naštvanosti, naivity, hlouposti a cílené manipulace. Nakolik je manipulace z vlastních domácích zdrojů a nakolik z východních, to je jen technická záležitost. je tam všechno.

Ano, máme mizernou vládu. Jistě, každé opatření zabere jen částečně. Jsou opatření, která nespravedlivě poškodí mnoho lidí. Nic z toho ale není důvod, aby se lidé šli někam nakazit a dělali, že virus neexistuje. Vláda se dá shodit při volbách a do té doby je třeba ji kontrolovat, a nikoli kvůli fanatismu, který někdo vyvolává pro své vlastní cíle, uškodit sami sobě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]