Pochybnosti kolem Okamurova festivalu a dalších kulturních strategiích pražské radnice

ČT

Rock Café Praha | FOTO: ČT

Je to podivná kulturní strategie pražské radnice. Ta před časem uzavřela smlouvu se společností Miki Travel Prague, ve které je jednatelem předseda SPD Tomio Okamura. Zastupitelstvo hlavního města jí pak odsouhlasilo dotaci pět milionů korun na pořádání festivalu Japan Week.

Podle smlouvy měla firma použít tyto peníze na pronájem budov vlastněných magistrátem pro účel festivalu. To samo je poněkud divné, ale objevily se horší podezření. Podle tvrzení opozičních pražských zastupitelů až čtyři miliony korun z této sumy skončily neznámo kde. To je ovšem vážné obvinění, které by měly magistrát případně policie důsledně prošetřit. Není přece možné si přihrávat veřejné peníze do vlastní kapsy.

Dotační politika v kultuře je ze strany Prahy vůbec podivná. Například klub ROCK CAFÉ letos dotace z kulturních grantů od hlavního města nezískal, mimo jiné s doporučením, abychom se místo vystupování autorských kapel přeorientovali například na pořádání diskoték pro cizince a na větší příjem z baru. To je velmi zajímavá podpora domácí kultury. Očekával bych, že z veřejných prostředků budou podporováni zdejší umělci, akce, které mají
nějaký vztah k České republice. Ovšem smysl milionových dotací pro jednorázový festival japonských pokrmů Japan Week pro Japonce, místo podpory celoročního kulturního programu v klubu ROCK CAFÉ pro obyvatele Prahy mně jaksi uniká. Ne náhodou to připomíná situaci ve Středočeském kraji, kde Středočeský kraj pošle 10 milionů na akci, kterou pořádá firma radního za ANO, dotaci ve výši 10 milionů.

Michael Pánek je spolumajitel klubu Rock Café

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner