Pochybnosti o stavu Kim Čong-una sílí. Čína vyslala do Severní Koreje tým s lékaři

businessinsider.com

Severokorejský diktátor Kim Čong-un | FOTO: businessinsider.com

Čína vyslala do Severní Koreje tým zahrnující zdravotnické odborníky, který má radit severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi. Cesta čínských lékařů a úředníků přichází v době, kdy se objevují spekulace o zdraví severokorejského diktátora, a agentura Reuters nebyla schopná okamžitě určit, zda má mise něco společného s Kimovým zdravotním stavem.

Delegace vedená vysoce postaveným členem oddělení pro mezinárodní vztahy čínské komunistické strany odjela z Pekingu do Severní Koreje ve čtvrtek. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Oddělení pro mezinárodní vztahy je hlavním čínským úřadem zabývajícím se vztahy se sousední Severní Koreou. Zdroje chtěly zůstat v anonymitě kvůli citlivosti záležitosti. V oddělení pro mezinárodní vztahy nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, a čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář neodpovědělo.

Webový portál Daily NK sídlící v Soulu, který údajně získává informace od severokorejských přeběhlíků, na začátku tohoto týdne napsal, že 36letý Kim se zotavuje z kardiovaskulárního zákroku, který prodělal 12. dubna. Odvolával se na nejmenovaný zdroj z KLDR. Jihokorejští činitelé a úředníci z čínského oddělení pro mezinárodní vztahy ale zpochybnili následné zprávy naznačující, že Kim je po operaci ve vážném stavu. Jižní Korea uvedla, že nezaznamenala žádné známky nezvyklé činnosti v KLDR. Také americký prezident Donald Trump ve čtvrtek bagatelizoval zprávy o tom, že by Kim měl být vážně nemocný.

Jihokorejský zdroj v pátek řekl agentuře Reuters, že podle jejich zpravodajských složek Kim žije a pravděpodobně se brzy objeví. Úředník napojený na americké zpravodajské služby uvedl, že o Kimovi je známé, že má zdravotní problémy, není však důvod k tomu věřit, že je vážně nemocný nebo není schopný se znovu objevit na veřejnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner