Pochybný nápad rektora ČVUT: Veřejné vysoké školy by měly z veřejných peněz zachránit Lidové noviny

MF DNES a Lidové noviny (archiv)

MF DNES a Lidové noviny | FOTO: archiv

Rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček přišel s návrhem, že by se veřejné vysoké školy mohly složit a koupit Lidové noviny, které jsou součástí skupiny Mafra a spolu s holdingem Agrofert patří do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše. O záměru informoval server Euro.cz. Jde o bláznivý nápad, který v tom lepším případě svědčí o tom, jak silný vztah někteří veřejně činní lidé k tomuto tištěnému periodiku mají.

Ať už Lidové noviny mají sebeslavnější minulost a jejich tradice je opravdu dlouhá a úctyhodná, nedává žádný smysl, aby se v jejich záchraně angažovaly veřejné vysoké školy. A nutno říct, že vyhlídky tohoto deníku nejsou vůbec příznivé a skutečně dříve či později nějakou záchranu bude pravděpodobně potřebovat, pokud nemá zaniknout.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Už dlouhou dobu se hovoří o tom, že čtenost Lidových novin klesá a že je drží nad vodou pouze skupina jejich předplatitelů. Přesto nápad, aby se na ně složily veřejné vysoké školy, je hodně zvláštní. Proč by to měly být právě ony?

A jak odůvodnit to, že by do deníku vložily veřejné prostředky, které v současné nelehké ekonomické situace budou potřeba jinde a kterých nebude nazbyt? Navíc univerzity přece nemají co vydávat svoje noviny, ať už by byly z hlediska kulturního a intelektuálního života v České republice sebevýznamnější.

Petráček o nápadu vede diskuzi s dalšími rektory a dokonce s ním seznámil i Českou konferenci rektorů. Říká sice, že uvažují o tom, že by se jednalo o akademické médium mimo politické proudy, ale co by to znamenalo? Zůstaly by Lidové noviny deníkem, nebo by se transformovaly v univerzitní časopis? A domýšlí vůbec rektor, kolik by univerzity stál jejich provoz, kdyby noviny nevydělávaly?

Zřejmě ale nepůjde o nápad, který by měl nějakou větší naději na realizaci. Skepticky se k němu stavějí někteří další rektoři a rektorky vysokých škol a také šéfredaktor Lidových novin István Léko pro server Euro.cz prohlásil, že o tom nic neví a že to je nesmysl.

Navíc by bylo opravdu problematické a nakonec i celkem podezřelé, kdyby deník byl koupen z veřejných prostředků. Přeci jen Lidové noviny patří do svěřenského fondu předsedy vlády Andreje Babiše a pokud by mu od tohoto ztrátového balvanu pomohly veřejné instituce, vyvolávalo by to velké otázky a pochybnosti.

Pokud se rektor Českého vysokého učení technického v Praze Vojtěch Petráček o osud periodika obává a myslí si, že si zaslouží lepší osud, než být součástí Babišova majetku a směřovat k trudným koncům, má hledat soukromého investora či donátora, který by byl ochotný noviny koupit, a ne plánovat do Lidovek navézt veřejné vysoké školy a vymýšlet jejich záchranu z veřejných peněz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]