Strana předsedy vlády Andreje Babiše ANO získala v minulých volbách do zastupitelstev krajů 533 061 hlasů. Nyní si při vyšší volební účasti polepšila a získala 604 441 hlasů. Jenže její koaliční strana ČSSD získala jen 136 427 hlasů, zatímco v roce 2016 měla 386 150 hlasů. Sociální demokraté tedy zaznamenali naprostý debakl a ztratili 250 tisíc hlasů. To má zásadní vliv i na koalice v zastupitelstvech krajů, kde vládní síly oslabují.
Ministr vnitra Jan Hamáček si svým vedením sociální demokracie tedy vysloužil propad o čtvrt milionu voličů. Níž už ČSSD padnout skoro nemůže, nemá už skoro kam. Stejně hrozný výsledek měla komunistická strana (KSČM), která získala 131 770 hlasů, zatímco ještě v roce 2016 měla 267 047 hlasů. Komunisté tedy přišli o 135 tisíc voličů. Je přitom zřejmé, že z odpadlých voličů ČSSD a KSČM rostlo Babišovo ANO. Odpovídá to šetření řady publikovaných průzkumů. Andrej Babiš tím z hlediska tradičních volebních expertíz definitivně přebírá roli hlavního levicového matadora i komunistického extrémisty. Voliči ČSSD a KSČM si ho opakovaně vyhodnocují jako lepšího obránce svých zájmů než své původní levicové strany.
Vládní strany, ke kterým je třeba kvůli toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD třeba počítat i komunistickou stranu, přišly celkem o 314 tisíc hlasů. Skutečnost, že svým koaličním partnerům hnutí ANO převzalo 70 tisíc voličů, znamená pro premiéra Babiše jen velmi hořké vítězství, protože ztrácí reálný vliv v zemi. Konkrétně přijde ANO o jednoho či o dva hejtmany, protože už není schopné vytvořit tolik krajských koalic jako minule. To by v součtu znamenalo prohrané volby, jakkoli se jejich výsledek dá aritmeticky překládat i jako vítězství.
Za symbolickou porážku Andreje Babiše lze přitom pokládat ztrátu hejtmana ve Středočeském kraji, kde Babiš bydlí a kde mu dosavadní hejtmanka Jermanová zajišťovala beztrestnost v jeho případu konfliktu zájmů. Babišova strana zde sice ztratila jen dvě procenta voličů a dokonce v absolutních číslech i něco získala. Jenže odpor vůči ANO a k Jermanové zde přivedl k urnám více voličů, kteří jednak vliv premiérovy strany zmenšili, ale navíc zcela vyřadili jeho koaliční partnery. Středočeši se rozhodli, že ČSSD a KSČM již nebudou hrát v tomto kraji žádnou roli. A vítězí zde Starostové a ODS.
Netransparentní výsledek Občanské demokratické strany i Starostů vzhledem k mnoha koalicím lze odhadovat na zhruba 12 procent. To samé mají Piráti. Z toho plyne, že demokratická opozice výrazně zvýšila svůj poměr sil vůči vládní většině. Stalo se to mimo jiné i díky větší volební účasti. V těchto volbách přišlo k volebním urnám o 237 tisíc voličů více než před čtyřmi roky. I proto má hnutí ANO o 70 tisíc voličů více. Ale většina z nových voličů volila demokratické a nyní opoziční strany.