Počty nakažených koronavirem opět rostou. Přibývá i lidí v nemocnicích

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Za pondělí v Česku přibylo 10 829 případů covidu-19, což je nejvíce od začátku března. Proti minulému pondělí je to nárůst o 442 nakažených. Počet podezření na opakovanou nákazu se zvýšil o 77 na 2064 případů. V nemocnicích je s koronavirem 2220 pacientů, za dva dny jich přibylo téměř 200. Opět vzrostla incidence, na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 506 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Počty nakažených v ČR v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v minulém týdnu začaly růst. V dalších evropských zemích je za zastavením poklesu epidemie varianta omikronu BA.2. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí ve zprávě o šíření variant koronaviru informoval, že jí přibývá a tvoří už téměř 37 procent pozitivních vzorků, které laboratoře v Česku podrobněji vyšetřily.

()

Ačkoliv je v mezitýdenním srovnání nových případů nákazy více, laboratoře testují méně. V pondělí provedly přibližně 37 000 testů, o 9000 méně než před týdnem. Roste tak pozitivita, vyšší byla u všech tří typů testů. V případě lidí, kteří se nechali testovat preventivně, byla pozitivní bezmála čtvrtina vzorků, což je dokonce nejvíce od 23. října loňského roku.

Přestože v nemocnicích přibývá lidí s nákazou, stále je v nich situace lepší než před týdnem, kdy bylo hospitalizováno 2532 nakažených. V těžkém stavu je 116 pacientů, o 60 méně minulé pondělí.

Incidenční číslo vzrostlo v deseti krajích, ve čtyřech kleslo. Nejnižší zůstává v Karlovarském kraji, kde je za posledních sedm dní na 100 tisíc obyvatel 378 nakažených. Incidenci nižší než 400 mají také kraje Liberecký a Olomoucký. Naopak nejhůře je na tom Plzeňský kraj s incidencí 668.

Zájem o očkování je nadále nízký. V pondělí ho podstoupilo 3058 lidí, nejméně ve všední den v tomto roce. Pro třetí posilující dávku si přišlo 2501 lidí, naopak první dávku dostalo pouze 239 zájemců.

V Česku se od pondělí rozvolnila další protiepidemická opatření. Nošení respirátorů už je povinné pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]