Počty nakažených v Anglii výrazně klesly. Podle odborníků díky lockdownu

Pixabay/Skitterphoto/F24

Ilustrační koláž | FOTO: Pixabay/Skitterphoto/F24

Podle vědců sledujících epidemii došlo v Anglii od ledna k „silnému poklesu“ zjištěných případů koronaviru. Jak uvádí BBC.com, studie Imperial College London zjistila, že infekce klesly po celé Anglii o dvě třetiny od té doby, kdy začal lockdown. V Londýn je pokles 80 procent. Hladina viru je však stále vysoká, přičemž mezi 4. a 13. únorem byl jeden z 200 testů pozitivní. To je podobné úrovním z konce září 2020.

Ačkoli se jedná o prozatímní zjištění, která jsou založená na více než 85 000 stěrových testech od náhodně vybraných lidí, naznačují, že sociální distancování a omezení mají vliv.

archiv

Profesor Paul Elliott, ředitel programu v Imperial College, řekl, že pokles míry infekce byl „opravdu povzbudivý“.

Lepší čísla se objevují ve chvíli, kdy se premiér Boris Johnson připravuje na nová data o vlivu vakcín na šíření koronaviru a v pondělí se čeká zveřejnění plánu na zmírnění karantény v Anglii. Zdůraznil, že Anglie opatření zmírní „opatrně“. V duchu přístupu „data not dates“.

V Severním Irsku se ministři dohodli na prodloužení omezení možnosti vycházení do 1. dubna, ačkoli děti ve věku od 1. do 3. stupně (od čtyř do sedmi let) půjdou 8. března zpět do školy.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová učiní příští týden prohlášení o tom, zda se někteří žáci vrátí do školy a velšská vláda má v pátek také oznámit své plány, jak opouštět stav karantény.

Podle týmu Imperial College bylo během začátku až poloviny února v Anglii pozitivně testováno 0,51 % lidí ve studii, oproti 1,57 % na začátku ledna. V Londýně klesl počet pozitivních testů za šest týdnů z 2,83 % na 0,54 %.

Autor studie profesor Steven Riley popsal pokles případů v Londýně jako „dramatický“ a řekl, že od ledna byl zaznamenán „silný sestupný trend – lepší, než mnozí doufali“, což se rovná snížení počtu infekcí na polovinu každých 15 dní.

Výzkumníci odhadli počet R – průměrný počet lidí, kterým jeden nakažený virus předá – přibližně na 0,72.

Profesor Paul Elliott řekl v pořadu BBC Radio 4’s Today: „Nikdo nechce být v izolaci déle, než musí být, ale varuji vás – míra výskytu je stále velmi vysoká. Je stejně vysoká, jako byla v září, kdy čísla rostla a počty lidí v nemocnicích jsou v současné době na úrovni, na jaké byly v první vlně, takže musíme být opravdu opatrní.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner