Počty obětí covidu v Rusku jsou několikanásobně vyšší, než tvrdila oficiální čísla

F24

Vladimir Putin | FOTO: F24

Ukázalo se, že počty obětí nemoci covid-19 uváděné Ruskem neodpovídají realitě. Jsou několikanásobně vyšší. Zpětně se to totiž dá rekonstruovat podle počtu úmrtí „nad obvyklý průměr“, tedy počet nadúmrtí. To platí nejen pro Rusko, totéž se zjistilo u nás. Někde ta čísla prostě neznají, jinde je ještě navíc úmyslně snižují. Třeba v Rusku.

Že oficiální ruská čísla neodpovídají realitě, popisoval 28. prosince v článku server Theguardian.com.

„Rusko v pondělí 28. prosince uvedlo, že počet obětí koronaviru byl více než třikrát vyšší, než se dříve udávalo, což z něj činí zemi s třetím největším počtem obětí na životech. Ruský prezident Vladimir Putin se přitom několik měsíců chlubil nízkou úmrtností na virus v jeho zemi a začátkem prosince prohlásil, že při zvládání pandemie odvedlo Rusko lepší práci než západní země.“

archiv

Od počátku pandemie však někteří ruští experti tvrdí, že vláda čísla o nákaze v zemi snižuje. Na konci prosince tedy ruští představitelé připustili, že je to pravda. Statistická agentura Rosstat uvedla, že počet úmrtí ze všech příčin zaznamenaných mezi lednem a listopadem vzrostl o 229 700 ve srovnání s předchozím rokem.

„Více než 81 procent tohoto nárůstu úmrtnosti v tomto období má na svědomí covid,“ řekla místopředsedkyně vlády Taťána Golikovová, což znamená, že na covid-19 zemřelo více než 186 000 Rusů.

Ruští zdravotníci od začátku pandemie registrovali více než tři miliony nakažených, což znamená, že počet případů v zemi je čtvrtý nejvyšší na světě. Hlásili však jen 55 265 úmrtí – což je mnohem nižší úmrtnost než v jiných těžce zasažených zemích.

Alexej Rakša, demograf, který v červenci 2020 opustil Rosstat, řekl agentuře AFP, že ruské ministerstvo zdravotnictví čísla o koronaviru falšuje.

Nové údaje Rosstatu z konce prosince tak ukázaly, že Rusko v té době mělo třetí nejvyšší počet obětí na životech kvůli nemoci covid-19 na světě, a to za USA s 333 140 a Brazílií se 191 139 oběťmi.

Teď přinesly stránky Radia Svobodná Evropa/Svoboda infografiku, která ukazuje, že podcenění čísel počtu obětí covidu v Rusku bylo obrovské. Zemřelých je ve skutečnosti asi šestkrát tolik, než se uvádí v oficiálních statistikách, ukazují výsledky studie, kterou provedl výzkumník Dmitrij Kobak z německé university v Tübingenu.

RFE/RL

Ruští představitelé, přinejmenším někteří, museli mít o pravém stavu věcí ponětí. Potíž je v tom, že zpětně už oficiální (optimističtější) čísla obětí nelze vymazat a zároveň počet celkových úmrtí v Rusku utajit.

Pokud se vyskytne jasně identifikovatelný jev, jako je nakažlivá nemoc, a zároveň (jen s malým zpožděním) výrazně vzroste počet zemřelých, předpokládáme, že příčinou je nemoc. Jinak bychom museli uvést nějakou jinou příčinu, která by působila ve stejném čase, a nic takového nemáme k dispozici.

Možná, ale to jen spekulujeme, by to mohlo vysvětlovat, proč se ruské vedení tak hekticky pustilo do očkování vakcínou Sputnik V, aniž ta v té době prošla řádně třetí fází testů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner