Pod prapory barvy krve: Mladým ruským mužům, kteří jdou do války proti Ukrajině

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě (RIA Novosti archive / Vladimir Rodionov / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0)

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě | FOTO: RIA Novosti archive / Vladimir Rodionov / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0

Vaši vůdcové, pedagogové a zejména politici nechtějí, abyste byli svobodní. Nechtějí, abyste dospěli. Nejprve jste podle nich majetkem matek – a posléze už jen majetkem státu, jak nedávno vyjevil ruský státní a vojenský činitel, generálporučík, t.č. gubernátor Igor Kobzev, když vyznamenal pár matek těch, kteří vás v této strašlivé válce předešli do záhuby: „Když jsem nastoupil do vojenské školy, moje matka řekla nádhernou větu: ‚Už nepatříš mně, patříš státu.‘ Tato myšlenka mě provázela po celou dobu od mých 18 let.“

Být něčím majetkem je vždycky nesvoboda. Zdá se tedy, že jste poddáni nejprve svým matkám a pak molochu zvanému stát. A mezitím nic není! Nemáte poznat, co je to svoboda, a tedy ani odpovědnost za to, co konáte. Proto vaši představení v čele s Putinem tak nenávidí Západ. Protože tam je možno dospět, uchopit svůj život do svých rukou, rozhodovat se, nést odpovědnost, vyjadřovat své názory…

Vitrážové okno s Bonhoefferovým vyobrazením v bazilice sv. Jana v Berlíně (WikiCommons / CC-BY-SA-2.0 (volné dílo))

Váš stát je státem masy. Jste součástí masy, která nemyslí. Která se nechá ovládat lží a propagandou. To, co jako společnost provozujete, je možná největší zločinecké, teroristické spiknutí v historii lidstva. Vypadá to, že miliony a miliony Rusů propadly masovému šílenství, vypadá to, že jste se dohodli na lžích, podle nichž je útok na Ukrajinu oprávněný.

A když propuká masové šílenství – objevují se pohříchu taky masové hroby. Vy jste se spikli. A společně spáchané zločiny spiklence ještě víc spájí dohromady. Jestli je někde ve světě fašismus, tak je to především a právě v Rusku. Bezmezně uctíváte svého diktátora Putina a v jakémsi kolektivním holportu v jeho jménu jdete do války.

K fašismu patří také chorobné vyhledávání vnějšího nepřítele. Ze spiknutí tak naopak obviňujete Západ. Vlastně to, co sami provozujete, projektujete do USA, do Bruselu, za vším vidíte jejich diktát a široké spiknutí proti ruskému národu. Nedovedete pochopit, když jednotlivci a potažmo země a národy jednají sami za sebe, ze své vůle.  Nedovedete pochopit, že svobodní a svobodomyslní lidé kdekoli na světě, každý sám za sebe, přejí svobodu i jiným, ať už statečným disidentům u vás v Rusku, ať už napadeným Ukrajincům nebo komukoliv jinému.

Vladimir Putin (ČTK)

Křesťanství učí o pravdě, která osvobozuje. Vaše pravoslavná církev hlásá pravý opak: znesvobodňující lež. Je to tresť ruského nacionalismu kříženého s nějakými mesianistickými herezemi a také s herezí, jíž je ta vaše církev promořena (nejen) od dob Sovětského svazu a která spočívá v bezbožné servilitě vůči státní moci. A tak se také církev, dobrovolně nesvobodná, podílí na nesvobodě lidí a válečném běsnění.

Mladí ruští muži, jste soustavně obelháváni, padnout za vlast v téhle válce není žádná čest, ale hanba. Tahle válka je pro ruský národ extrémně škodlivá. Je to Putinova válka a válka s ním spřátelených oligarchů a silových složek státu. Pokud ve válce nezahynete, budete obtíženi těžkými hříchy. A nikdo vám nepomůže. Ani Putin, ani církev z vás vinu nesmyje. Pokud položíte svůj život, jak se říká, na oltář vlasti, vězte, že ruský stát vám není vlastí, ale molochem, přičemž původní Moloch byl starověké božstvo, jemuž se skrze oheň obětovaly děti.

Z citovaného výroku gubernátora K. mrazí. Nebude to asi jenom jeho matka, která nejprve považuje syna za svůj majetek a potom jej odevzdává státu. Zdá se, že nejedna ruská matka nepřeje svým synům svobodu. A vůbec, kde jsou vaši otcové, ti neříkají nic? Zdá se, že vaši rodiče vás nevedli a nevychovávají ke svobodě a svobodnému rozhodování. Pupeční šňůra jako by nebyla odstřižena. Dochází však k jejímu druhotnému napojení na pramatku zvanou „ródina“ čili vlast, stát. Nejste svobodní. Setrváváte stále jakoby v děloze, anebo již pochodujete hromadnou a společnou obří kloakou. Každopádně stále v krvi. Brodíte se krví. V duchu sovětských tradic máváte opět prapory barvy krve.

Vrabelova demonstrace proti České televizici (17. 11. 2022) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Mladí ruští muži, buďte konečně dospělí a svobodní! Musíte se doopravdy narodit. Vzepřít se fatalitě, kterou vám indoktrinují vaši představení, vaši generálové, gubernátoři, váš prezident a někdy asi taky i vaše matky! Vzepřete se a nezabíjejte, přestaňte páchat zvěrstva v sousední zemi!

Petr Pazdera Payne je prozaik, esejista a výtvarník, evangelický kazatel, někdejší spoluzakladatel Společnosti za veselejší současnost a signatář Charty 77.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články