Pod Krnáčovou se houpe židle. Náhrada je prý už připravena

Eric Drooker

Sesazení Adriany Krnáčové z křesla primátorky je podle posledních informací z magistrátu na spadnutí. Na brzké střídání v čele hlavního města upozorňuje deník Právo, podle jehož zdroje už nad Krnáčovou přestal držet ochrannou ruku i její šéf v hnutí ANO Andrej Babiš. O odvolání primátorky se hovořilo v posledních měsících několikrát, ale Krnáčové předčasný konec zřejmě nastane až nyní, kdy se pustila do otevřeného sporu se svým náměstkem Matějem Stropnickým.

Krnáčovou má nahradit další žena

Horkou kandidátkou na pozici nejmocnější ženy v Praze je podle deníku Eva Kislingerová, která doteď byla náměstkyní Krnáčové pro finance a rozpočet. Možná nová tvář ve vedení města byla také dvojkou na loňské pražské kandidátce hnutí ANO. Kislingerová, profesorka na VŠE, by podle zdroje z vedení města měla uklidnit situaci, která na magistrátu eskalovala až do mediální přestřelky mezi primátorkou Krnáčovou a jejím náměstkem Matějem Stropnickým.

Babiš výměnu nepotvrdil, ani nevyvrátil

Právo také potvrzuje, že za primátorkou nestojí už ani ministr financí a neoficiálně nejmocnější politik v zemi Andrej Babiš. „I zdroje blízké Andreji Babišovi hovoří o tom, že lídr ANO již přestal nad Krnáčovou držet ochrannou ruku a že je to jen otázka času, než ta v čele Prahy skončí,“ píše deník s odkazem na nejmenovaný zdroj. Sám vicepremiér do celé situace světlo nevnesl, zároveň však nepopřel, že práci Kislingerové zdálky sleduje. „Slyšel jsem o tom. Výměna paní Krnáčové ale není na stole,“ tvrdí Babiš. „Nechci spekulovat, paní Kislingerová je ale určitě decentní, kultivovaná dáma,“ dodal, a tím podpořil spekulace o jejím kariérním vzestupu.

ČTK

Eva Kislingerová má nahradit primátorku Adrianu Krnáčovou.

Své si řekne i Kleslová

Své slovo bude mít určitě i Radmila Kleslová, místopředsedkyně ANO a šéfka pražské organizace Babišova hnutí. Je veřejným tajemstvím, že právě ona je tím člověkem, který rozhoduje o dění v Praze, a tak bude určitě mít i poslední slovo při výměně primátora. Adriana Krnáčová má za sebou zatím nezvládnuté kauzy Opencard a Blanka, ale vždy vystupovala tak, jak si přálo vedení hnutí, jehož je členem. Nedá se odhadnout, zda Kislingerová přijme stejně ochotně pozici loutky, kterou ovládají Kleslová s Babišem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner