Pod příspěvky premiéra Fialy na facebooku se objevují výhrůžky smrtí a násilím. Některými se zabývá policie

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Úřad vlády ČR

Policisté řeší sérii několika příspěvků na sociálních sítích, které obsahují výhrůžky premiérovi Petru Fialovi. Deníku Echo24 to v neděli 4. září potvrdil policejní mluvčí. Příspěvky, které policisté prověřují, se objevily na sociální síti facebook pod příspěvky předsedy vlády ve stejné době, kdy na Václavském náměstí protestovalo několik desítek tisíc lidí proti vládě koalice SPOLU a Pirátů se Starosty.

„Proč se tam neukázal, zm*d, vsadím se, že by visel místo té ukrajinské vlajky na muzeu,“ zní jeden z příspěvků, kterým se policisté aktuálně věnují. I v dalších komentářích uživatelé předsedovi vlády sprostě nadávali, vyhrožovali smrtí či násilím jemu a jeho okolí.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Výhrůžkami na facebooku se už zabývá i policie. „Řešíme sérii příspěvků, které k tomuto vyzývají,“ sdělil webu Echo24 vedoucí oddělení tisku policejního prezidia Ondřej Moravčík. Není podle něj ale možné říci, kolika příspěvkům se policie věnuje.

Na víc než tříhodinové demonstraci proti vládě se v sobotu na Václavském náměstí v Praze podle policie sešlo asi 70 tisíc lidí. Protest s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) akci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extremistům a jsou proti zájmům ČR. Protest se podle policie obešel bez vážnějších potíží. Další demonstraci plánují pořadatelé 28. září.

„Požadujeme okamžitou demisi vlády,“ uvedli pořadatelé. „Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi na vyhlášení stávky,“ varovali. Podle jejich odhadu se sobotní demonstrace zúčastnilo přes 100 tisíc lidí.

Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Žádali zplnomocnění svých zástupců k tomu, aby mohli uzavřít krátkodobé smlouvy na dodávky levného plynu a ropy. Za další požadavek označili výměnu Rady ČT a Rady Českého rozhlasu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články