Pod Robertem Plagou se kýve židle. Bude ministra školství škoda?

Zbyněk Pecák

Robert Plaga, ministr školství | FOTO: Zbyněk Pecák

Zda jsou nynější spekulace o výměně ministra školství Roberta Plagy pravdivé, to se ještě uvidí. Píše to sice v Lidových novinách kat ministrů Koutník, ale Vokřál jako ministr školství mi přijde příliš bizarní i na současnou vládu. Pokud chce premiér Babiš ministra vyměnit, měl by vysvětlit proč a v čem bude přidaná hodnota změny.

Ve vzdělávací komunitě i v kruzích ministerstva školství se dnes víceméně oceňuje, že ministr Plaga v jednotlivých případech brání různým blbým nápadům. To však také znamená, že za jeho působení se MŠMT poprvé dostalo do naprosté defenzivy. Vzdělávací politika začíná být reálně formována jinde. Není to úplně jeho chyba, ale svůj podíl na tom má.

Problém je v tom, že se Plaga nestal politikem ani ve chvíli, kdy se jím stal. Není to člověk, který rád riskuje, jenže právě to politik na viditelném místě občas musí.

Robert kdo?

Nedávno jsem od Milana Uhdeho slyšel citaci výroku Václava Havla, že „politik za svou věc musí ručit životem.“ Ministr se v jednotlivostech chová vesměs rozumně, ale žádný jeho jasný a pevný názor si vlastně nevybavím. Veřejně říká jen něco v tom smyslu, že by se mu něco líbilo nebo „že by si to uměl představit“, ale vždy tam jsou zadní vrátka. Nikdy neformuloval jasnou politickou představu českého vzdělávání a teď je patrné, že ji po sobě nezanechá ani při odchodu, ať to bude kdykoli.

Plaga stejně tak naprosto neplní základní funkci ministra politiku vysvětlovat veřejnosti a získávat pro ni podporu. To, že to v současné vládě nedělá prakticky nikdo, není omluva. Výsledkem je, že 9,5 z 10 občanů vůbec neví o jeho existenci. Což také znamená, že bez ohledu na dnešní podpůrnou kampaň think-tanku EDUin a některých dalších je jeho případná výměna pro Babiše politicky zcela bezriziková.

Jakkoli Roberta Plagu znám jako v jádru sympatického člověka, v této situaci s ním vlastně sympatie nemám. Ač je nesporně bystrý člověk, šel do ANO, přestože mu muselo být jasné, o co jde a jak to funguje. Pokud na to sám dojede, bral bych to jako užitečnou lekci občanského vzdělávání: Nepřidávejte se na špatnou stranu, ani když to vypadá, že by se tam dala udělat kariéra, a možná to osobně nemyslíte nijak zle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner