Podám trestní oznámení na autory reportáže, chci omluvy a 10 milionů, řekl Hamáček

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (archiv ČSSD)

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | FOTO: archiv ČSSD

Vicepremiér Jan Hamáček dnes na tiskové konferenci představil kroky, které podnikne po publikování článku na Seznam Zprávy. Oznámil, že podal trestní oznámení na autory reportáže, zároveň žalobu na vydavatele, po němž požaduje deset milionů korun. Omluvu žádá po Markétě Pekarové Adamové, Petru Fialovi a Marianu Jurečkovi, kteří Hamáčka označili za vlastizrádce.

Hamáček na tiskové konferenci řekl, že je potřeba ukončit nesmyslnou kauzu, která vznikla na základě článku serveru Seznam Zprávy. Byl jsem panem Kroupou obviněn z toho, že jsem snad plánoval vyměnit citlivé informace a bezpečnost České republiky s Ruskou federací za dodávky milionu vakcín Sputnik V. Pan Kroupa tvrdí, že jsem na schůzku přišel s tímto plánem, že účastníci schůzky mi ten plán rozmlouvali, sdělil Hamáček.

Čekal jsem, kdy se objeví nějaký důkaz, na kterém byl celý článek postaven, bez jediné citace, nebyla tam žádná přímá řeč, kromě vyjádření Pavla Zemana, ale to bylo vyjádření technického rázu. Já jsem čekal, kdy se objeví ten přímý svědek, o kterém hovořili kolegové ze Seznamu, ten,  který potvrdí ten můj ďábelský plán zradit Českou republiku. To se nestalo, řekl vicepremiér novinářům a připomněl, že se k celé věci vyjádřili i ředitel zahraniční rozvědky, šéf Vojenského zpravodajství i velvyslanec v Rusku Pivoňka. Všichni podle Hamáčka podpořili jeho verzi.

FORUM 24 (archiv)

Současně se vyjádřil i pan předseda vlády, který řekl, že mám jeho plnou důvěru a jakákoli konstrukce o výměně informací za Sputnik je nesmyslná. Já mu za to děkuji a jeho důvěry si vážím, uvedl ministr vnitra.

Vzhledem k tomu, že Seznam Zprávy článek nestáhly, ani nijak nekorigovaly své tvrzení, rozhodl se Hamáček jednat. Jsem vláčen bahnem, označován za vlastizrádce, dostávám výhružné e-maily a udělám všechno proto, abych svoji čest očistil. Nezbývá mi nic jiného než učinit následující kroky. Podám trestní oznámení na autory reportáže, což je pan Kroupa a paní Ciroková, budu žádat o prověření, zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy podle paragrafu 184 trestního zákoníku, šíření poplašné zprávy podle paragrafu 357 trestního zákoníku a poškození cizích práv podle paragrafu 181 trestního zákoníku, oznámil vicepremiér.

Zároveň podá žalobu na vydavatele, po němž bude požadovat deset milionů korun. Pokud spor vyhraje, hodlá Hamáček tyto peníze věnovat nadaci, která se stará o pozůstalé po zesnulých policistech a hasičích.

Současně žádá omluvu po představitelích politických stran, kteří se podle Hamáčkových slov nevybíravě vyjadřovali o jeho osobě. Budu požadovat od všech těch, kteří mě označili za vlastizrádce, aby se omluvili. Konkrétně žádám omluvu od paní předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, předsedy ODS Petra Fialy a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky, zakončil Hamáček tiskovou konferenci.

Šéf lidovců v reakci oznámil, že se nemá za co omlouvat, a připomněl, že okolnosti cesty Jana Hamáčka do Moskvy jsou stále nevysvětleny. Řekl jsem, že pokud jsou informace Seznamu pravdivé, tak to naplňuje prvky vlastizrady, vysvětlil Jurečka.

„Nemám se za co omlouvat. Pan Hamáček jedná podle taktiky nejlepší obrana je útok, ale vůbec není schopný vysvětlit svoji cestu do Moskvy, celou řadu jejích okolností a podrobností. Jeho verze, že se jednalo o kamufláž, je tak nevěrohodná a má tolik trhlin, že zkrátka neobstojí,“ řekla novinářům Pekarová Adamová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]