Podané ruce: Celníci zadržují respirátory, překupníci se nám smějí do očí

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Společnosti Podané ruce, která mimo jiné provozuje testovací centrum na brněnském výstavišti, zadržují celníci podle jejího ředitele Jindřicha Vobořila ve skladech už týdny 100.000 respirátorů z Číny. Musí je tak nakupovat podstatně dráž u překupníků. Vobořil to dnes řekl ČTK.

„Respirátory potřebujeme pro vlastní potřebu, poskytujeme je také charitám, domovům pro seniory, dáváme je do sociálních služeb. Umíme je dovézt velmi levně, ale leží nám na skladech u celníků. Tak je musíme za draho kupovat u překupníků a někteří se nám kvůli tomu doslova smějí do očí,“ uvedl Vobořil.

Podané ruce od loňského jara dovezly z Číny podle Vobořila přes milion respirátorů a roušek. A problémy měly podle něj už v té době. „Tehdy se (respirátory) prodávaly za 120 a více korun a já to bral v Číně, přitom od těch nejdražších firem, za třetinu. Ceny nebyly tak vysoké v Číně, ale u českých překupníků. A to jsem bral v menším množství a jen ty, o kterých jsem od zdravotníků v Číně věděl, že jsou na tzv. white listu, ne od těch nejlevnějších. I tak mě vždycky zastavili, poslali na kontrolu, šikanovali s nesmyslnými ad hoc nařízeními ministerstva financí,“ uvedl Vobořil na svém profilu na sociální síti. Vždy ale podle něj bylo vše v pořádku.

Nyní celníci nově respirátory zadržují proto, aby údajně zkontrolovali jejich kvalitu ve vlastní laboratoři. „Leží jim to tam týdny na hromadě a my s tím nemůžeme nic dělat. Přitom máme vše v pořádku, jako vždy. Zákon navíc jasně říká, že mají takové věci neprodleně vyclít. A pokud mají nějakou pochybnost, tak si mohou nechat na skladě na zkoušku nějaký vzorek, a ne že je takto zadrží všechny. Jen se tím uměle zvyšuje cena respirátorů,“ říká Vobořil.

Podané ruce se primárně zaměřují na práci s lidmi užívajícími drogy. Loni se kvůli koronavirové pandemii začaly podílet na jejím zvládání. Na brněnském výstavišti například provozují testovací antigenní centrum, mobilní testovací místo mají pro pendlery v Hatích na Znojemsku. Pomocí kamionů chtějí rozjet očkování lidí v obcích mimo velká města.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]