Podcast Deníku Referendum: Obchodníkovi se staly osudnými transakce s řepkovým olejem. Dostal trest za jiné

Reportérka Zuzana Vlasatá (Šárka Konečná)

Reportérka Zuzana Vlasatá | FOTO: Šárka Konečná

Redakce Deníku Referendum přináší svým čtenářům svůj historicky první investigativní podcast. Příběh, který se skutečně stal, vypráví o obchodníkovi Miroslavu Trávníčkovi, který kupoval a prodával zemědělské komodity. Osudnými se mu staly transakce s řepkovým olejem. Celý případ provázejí pochybné okolnosti.

Čtyřdílný seriál s názvem Akce olej v žánru true crime, který se věnuje případu rozsáhlého podvodu s DPH, vytvořily reportérka Zuzana Vlasatá a audio-dokumentaristka Brit Jensen, Dánka žijící a působící v České republice. Jensen za své audio-dokumenty získala řadu ocenění.

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

„Akce Olej byla v roce 2016 oceněna jako nejlepší policejní realizace roku. Obchodník se zemědělskými komoditami Miroslav Trávníček skončil na šest let ve vězení. Obsah spisu ale po důkladném prostudování naznačuje, že zatímco Trávníčkovi soudy přinejmenším upřely právo na plnou obhajobu, skuteční organizátoři podvodů jsou naopak stále na svobodě,“ prozrazuje k obsahu série Zuzana Vlasatá.

Deník FORUM 24 se případu věnoval ZDE

Tématu nadměrného zneužívání zajišťovacích příkazů finanční správou, které Akce Olej rozplétá, se věnovala také jedna z kapitol investigativní knihy Žlutý baron. Deník Referendum knihu vydal v roce 2017. Takzvaný daňový kombajn začal v době, kdy byl ministrem financí současný předseda vlády Andrej Babiš.

Daňový kombajn, či také daňový džihád, vedl k likvidaci mnoha firem a podnikatelů. Některé případy dokonce poukázaly na možnost, že je finanční správa zneužívá k likvidaci firem, které jsou konkurencí Agrofertu. Panu Trávníčkovi, který je hlavním hrdinou série, se staly osudnými jeho obchody s řepkovým olejem.

„Během práce na seriálu pro mě bylo šokující, jakým způsobem s námi komunikovali představitelé státních institucí a jak se staví — respektive nestaví — k zodpovědnosti za svá rozhodnutí, která mohou poslat konkrétního člověka do vězení. To, jakým způsobem se chová stát ke svým občanům, je jedním ze základních ukazatelů kvality demokracie v zemi,“ říká Brit Jensen.

FORUM 24 (archiv)

Ilustrátorka Toybox, která se postarala o vizuální stránku projektu, ke své účasti na Akci Olej říká: „Jsem bývalá novinářka. I když se v současné době vyjadřuji úplně jinými prostředky, investigativní novinářské práce si velmi vážím. Myslím si, že to je ta nejdůležitější část žurnalistiky, která vůbec existuje. Proto jsem byla naprosto nadšená, že mě oslovily Zuzana Vlasatá a Brit Jensen pro spolupráci na tak zajímavém, dokonce bych řekla dost výbušném projektu.“

Na webu, který je imitací kampaně Andreje Babiše: Sdílejte, než ho zavřou, vyjdou v nejbližších dnech nové elektronické publikace. Čtenáři se můžou těšit na Víc mrtvých než lží od Jana Kašpárka, Otrávenou Bečku: Jeden, nebo hned dva zločiny? od Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a jako bonus II. doplněné elektronické vydání bestselleru obou autorů knihy Žlutý baron.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]