Podepsaná listina nakonec nebude do Mariánského sloupu vložena

Původní pamětní listina  (screenshot)

Původní pamětní listina | FOTO: screenshot

Listina s podpisy prezidenta Miloše Zemana, Jiřího Ovčáčka, Aleny Schillerové a dalších českých politických osobností nakonec nebude tuto sobotu vložena do obnoveného Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí. Nahradí ji listina jiná, pod kterou se podepíší kardinál Dominik Duka, starosta Prahy 1 Petr Hejma a autor sloupu Petr Váňa. Na Twitteru o tom informovalo vedení Prahy 1.

Kardinál Dominik Duka (ČTK)

„Včera podepsaná listina nebude vložena do Mariánského sloupu. Do sloupu bude v sobotu uložen vzkaz podepsaný kardinálem Dukou, starostou Petrem Hejmou a sochařem Váňou,“ zní status, který se objevil po pátečním poledni na oficiálním twitterovém účtu Prahy 1.

„Obnovení Mariánského sloupu se nesmí stát předmětem malicherných politických sporů,“ vysvětlil rozhodnutí starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Pod původní listinu se kromě kardinála Duky měl svým podpisem připojit také prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček, premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, Jana Bobošíková nebo členka Rady České televize Hana Lipovská.

K rozhodnutí Prahy 1 se na Twitteru vyjádřil také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Co je obsahem listiny

„Pamětní listina ve svém textu shrnuje historii Mariánského sloupu a postavení jeho volné kopie v letošním roce, zároveň zmiňuje, že žijeme v době krize víry a ztráty tradičních hodnot: ‚Jakkoliv lidé požívají výhod svobodné společnosti a nejlepší životní úrovně v celé historii, bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, majetku, rodu nebo jiného postavení, zdá se však, že žijí v době krize víry a krize duchovní, kterou provází postupná ztráta tradičních hodnot v rychle se měnícím světě a společnosti. Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako COVID-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot,‘ píše se například v textu. Pamětní list bude vložený do nerezového pouzdra a hermeticky utěsněn s garancí výdrže materiálu a písma minimálně na dobu 150–200 let.“ (Christnet.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com